جمعه , ۳۰ مهر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » سلیمانی: شرکت های بیمه باید میزان حقوق و مزایای مدیرانشان را افشا کنند

سلیمانی: شرکت های بیمه باید میزان حقوق و مزایای مدیرانشان را افشا کنند

تیر ماه بود که با انتشار صورت های مالی شرکت بیمه معلم، مشخص شد حقوق و مزایای مدیرعامل و اعضای هیات مدیره این شرکت منتشر شده است. گرچه بازنشر میزان دریافتی آنها بازتاب فراوانی در جامعه رسانه ای و بیمه ای داشت، اما این سوال در ذهن مخاطبان باقی ماند که چرا سایر شرکت های بیمه، حقوق و مزایای مدیران خود را در صورت های مالی منتشر نمی کنند.

وزارت دادگستری: انتشار فیش‌های حقوقی جرم نیست

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، پس از این ماجرا بود که موضوع را از سازمان بورس و اوراق بهادار پیگیری کردیم. این سازمان تاکید کرد که انتشار حقوق و مزایای مدیران اصلی، از الزامات است و شرکت های بورسی باید این موضوع را در کنار سایر موارد مندرج در قانون، در گزارش تفسیری مدیریت منتشر کنند.

با این حال تا کنون دست کم خبرنگار ما پس از بررسی صورت های مالی شرکت های بیمه نتوانسته میزان حقوق و مزایای دریافتی مدیران سایر شرکت ها را در صورت های مالی آنها مشاهده کند.

این طور شد که موضوع را با رئیس کل بیمه مرکزی در میان گذاشتیم و علت را جویا شدیم.

غلامرضا سلیمانی در پاسخ به این سوال با بیان این که به جز شرکت بیمه ایران، تقریبا سایر شرکت های بیمه خصوصی اند، گفت: در شرکت های خصوصی رابطه میان مدیر و سهامدار حاکم است و سهامدار می تواند حقوق مورد توافقش را به مدیر شرکتش بپردازد.

وی افزود: اجازه بدهید ما وارد این عرصه نشویم، چون اگر این حقوق و مزایا از بودجه دولت پرداخت می شد، می توانستیم بپرسیم چقدر پرداخت می شود، اما در شرکت های خصوصی، این موضوع توافقی است و این روش در بسیاری از کشورها حاکم است.

سلیمانی با طرح این موضوع که «باید بپرسیم شرکت بیمه کارآمد هست، سود خوبی می دهد، توانسته خوب خسارت پرداخت کند، توانگری مالی آن خوب است، صورت های مالی آن درست است و گزارش حسابرسی مقبولی دارد یا خیر»، ادامه داد: در مورد شرکت های خصوصی، حتی بیمه مرکزی هم به موضوع پاداش، حقوق و موارد اینچنینی ورود نمی کند.

رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به این سوال که «الزام قانونی سازمان بورس برای افشای میزان حقوق و مزایای دریافتی مدیران اصلی» و نیز «حق سهامداران برای دانستن میزان حقوق و مزایای دریافتی مدیران شرکت های بیمه»  چه خواهد شد، گفت: وظیفه شرکت هاست که با توجه به الزامات سازمان بورس، این فاکتورها را منتشر کنند.

خبرنگار ما از سلیمانی پرسید: «تکلیف سهامداران با شرکت هایی که میزان حقوق و مزایای دریافتی مدیرانشان را منتشر نمی کنند چیست؟» و او پاسخ داد: من حتما پیگیری می کنم که شرکت ها، این کار را انجام دهند. 

* کد خبر: 12052

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *