شنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۰
خانه » ویژه » مورد عجیب سرمایه گذاری به شیوه «بیمه آرمان»

مورد عجیب سرمایه گذاری به شیوه «بیمه آرمان»

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان

حسابرس شرکت بیمه آرمان از روند یک سرمایه گذاری عجیب توسط این شرکت پرده برداشته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، آن طور که گزارش بررسی اجمالی حسابرس مستقل شرکت بیمه آرمان آمده است، صحت نحوه عملکرد شرکت و نیز مبالغ مندرج در دفاتر از بابت شرمایه گذاری انجام شده در این موارد برای این موسسه مشخص نشده است.

ماجرا از این قرار است که شرکت بیمه آرمان در سال ۱۳۹۵ نسبت به فروش واحد تجاری پیش خرید شده با بهای تمام شده ۱۸۵.۰۰۰ میلیون ریال بر اساس قرارداد مورخ ۳ مرداد ماه ۱۳۹۵ به شرکت مدیریت سرمایه گذاری آرمیتا بازرگان در قبال دریافت ۵ فقره چک جمعا به مبلغ ۳۱۴.۸۸۹ میلیون ریال کرده که از این بابت در سال مالی ۱۳۹۵ مبلغ ۱۱۹.۹۹۵ میلیون ریال درآمد شناسایی شده است.

اما اسناد دریافتی فوق الذکر در سررسید برگشت شده و در سال مالی ۱۳۹۶ بر اساس توافق به عمل آمده، پروژه مجتمع سینمایی سیمرغ مشهد به مبلغ ۴۲۰.۰۰۰ میلیون ریال در ازای بخشی از اسناد برگشت شده فوق و همچنین ضمانتنامه ضبط شده توسط بانک تجارت (موضوع تضمین شرکت سرمایه گذاری بین المللی ایرانیان) به مبلغ ۱۹۰.۰۰۰ میلیون ریال به شرکت واگذار شده است.

علی رغم این که طبق صورت جلسه مورخ ۶ آذر ماه ۱۳۹۷، بخشی از پروژه تحویل شرکت شده است، اما در سرفصل پیش پرداخت های سرمایه ای منظور شده و الباقی پروژه شامل یک باب مغازه ۳۰۰ متری و یک واحد ۲۰ متری تحویل شرکت نشده است.

بر اساس بررسی های به عمل آمده بابت املاک تجاری و سالن های سینمایی مجتمع مذکور، درآمدی در سنوات قبل و دوره جاری در حساب ها شناسایی نشده و کلیه مبالغ دریافتی از زمان استقرار نماینده شرکت در پروژه (اواخر بهمن ۱۳۹۷) که جمعا مبلغ ۱.۶۳۵ میلیون ریال است، در حساب های پرداختنی های تجاری و غیر تجاری منظور شده است. مضافا این که اسناد مالکیت آن نیز تا تاریخ این گزارش به نام شرکت منتقل نشده است.

با توجه به مراتب فوق و همچنین عدم ارائه شواهد لازم که نشان دهنده احراز شرایط معاملات و تحقق آنها باشد و همچنین در غیاب مستندات کافی از جمله تاییدیه های مربوطه، صحت نحوه عملکرد شرکت و نیز مبالغ مندرج در دفاتر از بابت موارد فوق و آثار احتمالی مربوطه بر صورت های مالی مورد گزارش برای این موسسه مشخص نگردیده است.

 

* کد خبر: 12028

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/سهم شرکت های بیمه از تامین مالی سریال «پلاک ۱۳» + سند

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به سندی دست یافته که سهم شرکت های بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *