دوشنبه , ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
خانه » ویژه » تنها ۹ درصد بیمه نامه های عمر، انفرادی اند!

تنها ۹ درصد بیمه نامه های عمر، انفرادی اند!

حمید رضا نصیری نژاد – پایگاه خبری خرد و کلان

با وجود آن که گفته می شود فرهنگ خرید بیمه عمر در کشور ما در حال جا افتادن است، اما اطلاعات دریافتی نشان می دهد این ادعا ناشی از تحلیل کلی بازار بیمه عمر است، در حالی که جزئیات ماجرا چیز دیگری است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، داده های موجود نشان می دهد ضریب نفوذ بیمه در کل بازار ۲٫۴ درصد و سهم بیمه های غیرزندگی از این رقم ۲٫۰۲ درصد است. به عبارت دیگر سهم بیمه های زندگی از این ضریب نفوذ تنها ۰٫۳۸ درصد است، اما وقتی همین عدد بسیار ناچیز، ناامید کننده تر می شود که همین داده را جزئی تر بررسی کنیم.

پیشتر اظهارات جسته و گریخته ای از سوی بیمه گران منتشر شده بود که نشان می داد حجم قابل توجهی از بیمه های عمر فروخته شده در کشور، مربوط به بیمه های عمر گروهی است. این بیمه نامه ها را شرکت ها، سازمان ها و نهادها برای کارکنان خود صادر می کنند.

اغلب این بیمه نامه ها با حق بیمه بسیار کم و به صورت کسر از حقوق صادر می شود، در حالی که پوشش چندانی هم ندارد و اتفاقا خسارت قابل توجهی نیز پرداخت نمی کند. از این رو بیمه های عمر گروهی که به صورت سازمانی ارائه می شود را نمی توان چندان مورد توجه قرار داد، چرا که بیمه عمر قرار است در وقت حادثه و یا در زمان پایان قرارداد، به کمک بیمه گزار بیاید.

خبرنگار ما این موضوع را از عضو هیات عامل و معاون طرح و توسعه بیمه مرکزی جویا شد و پرسید که آیا آماری تفکیکی از تعداد بیمه های عمر گروهی و انفرادی وجود دارد؟

رحیم مصدق در پاسخ به این سوال با بیان این که آمار دریافتی از شرکت های بیمه را اعلام می کند، گفت: تازه ترین اعداد نشان می دهد حدود ۲۴ میلیون فقره بیمه نامه زندگی در کشور وجود دارد، ولی بخش اعظمی از این ها بیمه نامه های عمر و حوادث گروهی است.

به گفته او همه کارمندان دولت، تحت پوشش این نوع بیمه هستند و خیلی از سازمان ها هم به صورت گروهی بیمه عمر زمانی می گیرند.

وی در ادامه این را هم گفت که تعداد بیمه نامه های عمر انفرادی، حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار فقره است و البته ممکن است این دو عدد همپوشانی هم داشته باشند، به این معنا که یک نفر می تواند هم بیمه نامه عمر گروهی و هم بیمه نامه عمر انفرادی داشته باشد.

مصدق ادامه داد: در واقع این به آن مفهوم نیست که از حدود ۸۳ میلیون نفر جمعیت کشور، ۲۴ میلیون نفر بیمه زندگی دارند، چون کسی ممکن است یک، دو یا بیش از این تعداد بیمه عمر داشته باشد.

* کد خبر: 11976

این را نیز بررسی کنید

بانک ملی ایران، کوه دماوند را پس گرفت!

تصویر «کوه دماوند» که چند سالی از روی کارت های نقدی بانک ملی ایران حذف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *