چهارشنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » ویژه » اعلام حسابرس قانونی مبنی بر عدم رعایت «اجرای برنامه سه ساله ترمیم مالی» توسط بیمه معلم

اعلام حسابرس قانونی مبنی بر عدم رعایت «اجرای برنامه سه ساله ترمیم مالی» توسط بیمه معلم

حسابرس معتمد بورس در گزارش اخیر خود تاکید کرده است که یکی از موارد عدم رعایت قوانین بیمه مرکزی و آیین نامه های شورای عالی بیمه توسط شرکت بیمه معلم، مربوط به اجرای برنامه های سه ساله ترمیم وضعیت مالی در راستای اجرای ماده ۸ آیین نامه ۶۹ به منظور ارتقای توانگری مالی بوده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، بر اساس تازه ترین جدول توانگری مالی شرکت های بیمه که توسط بیمه مرکزی منتشر شد، شرکت بیمه معلم از معدود شرکت هایی است که در سطح دو توانگری باقی مانده است.

آن طور که در این جدول دیده می شود، شرکت بیمه معلم پنج سال متوالی است که در سطح دو توانگری باقی مانده است. این در حالی است که بر اساس بیان مصرح آیین نامه ۶۹، چنانچه نسبت توانگری مالی موسسه بیمه حسب نظر بیمه مرکزی در سطح ۲ باشد، مؤسسه موظف است برنامه ترمیم وضعیت مالی خود را برای ۳ سال مالی آتی (به تفکیک سالانه) تهیه و جهت رسیدگی به بیمه مرکزی ارائه دهد. در این برنامه موسسه بیمه باید نشان دهد که چگونه نسبت توانگری مالی خود را ظرف ۳ سال حداقل تا سطح ۱ ارتقا خواهد داد.

از آن جا که مطابق اعلام بیمه مرکزی، شرکت بیمه معلم پنج سال متوالی در سطح توانگری دو باقی مانده، این سوال پیش می آید که این روند چه زمانی قرار است متوقف شود؟

پیش از این قائم مقام بیمه مرکزی نیز از «تذکر» نهاد ناظر به برخی شرکت ها به دلیل قصور یا تقصیر در ترمیم مالی خبر داده بود.

اما به تازگی و بر اساس آنچه در سامانه کدال ذیل اطلاعات و صورت های مالی میان دوره ای شش ماهه شرکت بیمه معلم منتشر شده، مشخص شده است که موضوع عدم افزایش سطح توانگری این شرکت از نگاه حسابرس نیز مغفول نمانده است.

در پیوست بند ۹ گزارش بررسی اجمالی حسابرس مستقل این شرکت که به موارد مربوط به آیین نامه ها و مصوبات شورای عالی و بیمه مرکزی مرتبط است، تاکید شده است که در ۱۵ مورد، قوانین بیمه مرکزی و آیین نامه های شورای عالی بیمه رعایت نشده است.

اتفاقا بند آخر این گزارش، بر این موضوع تاکید دارد که اجرای برنامه های سه ساله ترمیم وضعیت مالی در راستای اجرای ماده ۸ آیین تامه توانگری مالی از موارد عدم رعایت است.

امروز رئیس کل بیمه مرکزی نیز در نشست خبری خود به موضوع احتمال ادغام برخی شرکت های بیمه اشاره کرد و گفت: به بعضی شرکت ها گفته ایم اگر نتوانید وضعیت توانگری را روشن کنید و پرتفوی مورد قبول نداشته باشید، اجازه فعالیت بیشتر به شما نمی دهیم.

غلامرضا سلیمانی امیری در نشست خبری خود با تاکید بر این که در کمیته صیانت، به این شرکت ها فرصت داده ایم که یا توانگری خود را تقویت کنند یا به فکر ادغام باشند، اظهار کرد: شرکت های با توانگری پایین برای برون رفت از مشکلات خود، برنامه هایی داده اند، ولی اگر نتوانند آنها را محقق کنند، طبیعی است که اخطار ادغام یا تعطیل فعالیت هایشان را دریافت خواهند کرد.

* کد خبر: 11955

این را نیز بررسی کنید

تخفیف حق بیمه شخص ثالث بابت آثار کرونا بر کاهش خسارت جانی سال قبل بود

حق بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ با اعمال تخفیف ۴ درصدی کرونا اعلام شده است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *