پنج شنبه , ۲ بهمن ۱۳۹۹
خانه » ویژه » اعلام موضع «سلیمانی» درباره عضویت شرکت های بیمه در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

اعلام موضع «سلیمانی» درباره عضویت شرکت های بیمه در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

پس از انتشار چندین گزارش درباره علت نپیوستن شرکت های بیمه به «سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات»، سرانجام رئیس کل بیمه مرکزی موضع رسمی خود را در این باره اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، با گذشت سال ها از تصویب «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات»، هنوز بسیاری از سازمان ها به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نپیوسته و یا اساسا از وجود آن بی خبرند! نمونه بارز این سازمان ها، شرکت های بیمه اند.

آن طور که مشاهده می شود، تنها بیمه مرکزی به همراه سه شرکت بیمه دانا، ایران و آسیا و البته صندوق تامین خسارت های بدنی هم اکنون در این سامانه حضور دارند و به مخاطبانشان پاسخ می دهند. این در حالی است که ماده ۸ «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» اذعان دارد «مؤسسه عمومی یا خصوصی باید به درخواست دسترسی به اطلاعات در سریعترین زمان ممکن پاسخ دهد.»

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان این موضوع را با رئیس کل بیمه مرکزی در میان گذاشت و علت را جویا شد.

غلامرضا سلیمانی امیری با تاکید بر این که «اطلاعات شرکت های بیمه به طور مرتب شفاف سازی می شود» گفت: این کار در سامانه کدال انجام می شود.

وی با بیان این که شرکت های بیمه، بورسی هستند و بورسی بودن یعنی شفافیت، ادامه داد: اطلاعات شرکت های بیمه در ساز و کار بورس منتشر و شفاف سازی می شود.

او با اشاره به این که «اطلاعات منتشر شده شرکت های بیمه در سامانه کدال، قابل تحلیل است» اظهار کرد: من از رسانه ها خواسته ام که این اطلاعات را تحلیل کرده و سوال ایجاد کنند.

رئیس کل بیمه مرکزی در پاسخ به این سوال که «آیا به نظر شما کدال، جایگزین سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات است؟» گفت: واقعا جایگزین این سامانه است و عملا هم شفاف سازی در حال انجام است.

خبرنگار ما پرسید: « پس با این موضع گیری، دیگر نمی توانیم امیدوار باشیم که شرکت های بیمه به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات بپیوندند؟» که سلیمانی پاسخ داد: ما سعی می کنیم که آن کار هم انجام شود، ولی می خواهم بگویم الان بخش زیادی از راه را رفته ایم.

 

شورای شهر «چویبده» یا شرکت های بیمه؛ کدام شفاف ترند؟!

کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات: شرکت های بیمه خصوصی موظف به پاسخگویی هستند

* کد خبر: 11913

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ریز هزینه کرد ناجا، راهداری و اورژانس از دریافتی شخص ثالث

داده های موجود نشان می دهد نه تنها اغلب شرکت های بیمه همه سهم خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *