چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » نوسان قیمت پیاز در دسترس است، اما اطلاعات صنعت بیمه نه!

نوسان قیمت پیاز در دسترس است، اما اطلاعات صنعت بیمه نه!

گزارش فصلی اقتصاد ایران مربوط به فصل بهار سال جاری که توسط مرکز آمار ایران منتشر شده است، همه شاخص های خرد و کلان اقتصادی، از نرخ بیکاری و پایه پولی گرفته تا قیمت پیاز و سیب زمینی را در بر دارد، اما از اطلاعات جامع مربوط به صنعت بیمه در آن خبری نیست!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، به گفته معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، مرکز آمار ایران تنها مرجع تولید و اعلام رسمی آمار کشور است و از این رو طبیعی است که عموم مردم، پژوهشگران و خبرنگاران بخواهند از اطلاعات منتشر شده توسط این نهاد استفاده کنند.

گزارش فصلی اقتصاد ایران که به تازگی بخش مربوط به فصل بهار ۱۳۹۸ آن منتشر شده است، طبق روال سابق عمده شاخص های اقتصادی کشور را ارائه کرده است.

اشتغال و بیکاری، حسابهای ملی، روند قیمت ها، انرژی، ساختمان و مسکن، وضع مالی دولت، متغیرهای پولی و اعتباری، بورس و بیمه، صنعت، معدن و تجارت و قیمت طلا و ارز، محورهای عمده اشاره شده در این گزارش است.

این گزارش ۱۲۰ صفحه ای تقریبا به همه ابعاد اقتصاد کشور و شاخص های مرتبط با آن پرداخته، به طوری که در بررسی های مرتبط با روند تغییر قیمت کالا و محاسبه نرخ تورم، قیمت کالاهای مصرفی روزانه از جمله پیاز، سیب زمینی، عدس، رب گوجه فرنگی و …. نیز وجود دارد.

با این حال اطلاعات مرتبط با صنعت بیمه در این گزارش بسیار جالب توجه است، چرا که در برخی موارد از بهار سال ۱۳۹۷ و در برخی موارد از پاییز همان سال، اطلاعاتی درباره شاخص های صنعت بیمه در آن درج نشده است.

آن طور که در گزارش مرکز آمار ایران آمده است، در بخش هایی مانند خسارت، آمار مربوطه از بهار سال ۱۳۹۷ «ارائه نشده» و حتی علت این عدم ارائه آمار، «اشکالات موجود در سامانه» عنوان شده است.

به همین دلیل است که حتی نمودار «حق بیمه تولیدی، خسارت پرداختی و نسبت خسارت صنعت بیمه» در این گزارش نیز فقط تا تابستان سال ۱۳۹۷ را در بر می گیرد که البته آن هم ناقص است!

 

* کد خبر: 11678

این را نیز بررسی کنید

آپ

روزگار سخت «آسان پرداخت»

آسان پرداخت که روزگاری پیشتاز ارائه خدمات مبتکرانه و نو بود،‌ این روزها با سختی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *