دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » نگاهی گذرا به صنعت بیمه افغانستان به بهانه توسعه همکاری با ایران

نگاهی گذرا به صنعت بیمه افغانستان به بهانه توسعه همکاری با ایران

به تازگی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان برنامه مشترکی به منظور تقویت همکاری در عرصه های گوناگون بیمه ای امضا کرده اند. این سوژه خوبی برای بررسی وضعیت صنعت بیمه در کشور افغانستان است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، آن طور که سایت وزارت مالیه افغانستان روایت کرده است، در کشورهای رو به توسعه، رشد اقتصادی آن به صنعت بیمه بستگی دارد و صنعت بیمه زمینه ساز رشد وضعیت اقتصادی کشور، افزایش سرمایه گذاری ها، کاهش فقر، افزایش اشتغال، افزایش مبادلات اقتصادی، رفاه اجتماعی، آرامش خاطر و امثال آن است.

در چند دهه گذشته، نه تنها بیمه بلکه تمام بخش های مالی، اجتماعی و فرهنگی در افغانستان متضرر شده اند. صنعت بیمه در افغانستان یک صنعت نوپا و در حال رشد بوده و تا سال ۱۳۸۵ هجری شمسی در این کشور تنها یک شرکت به نام «بیمه ملی افغان» فعالیت داشته است.

این شرکت دولتی بوده و بیش از ۶۰ درصد سهم آن مربوط وزارت مالیه است. در سال ۱۳۸۷ هجری شمسی اولین شرکت خصوصی بیمه ای جواز فعالیت خود را از ریاست امور بیمه های وزارت مالیه افغانستان دریافت کرد، به طوری که در حال حاضر سه شرکت بیمه خصوصی در این کشور فعالیت دارند.

شرکت بیمه ملی افغان، شرکت بیمه افغانستان، شرکت بیمه افغان گلوبل و بیمه بین المللی سکای اکنون به اهالی این کشور خدمت رسانی می کنند.

از انواع بیمه نامه های رایج در کشور افغانستان می توان به بیمه هوانوردی، بیمه کارگو، بیمه ساختمانی و تمام خطرات مهندسی، بیمه جبران خسارت کارمندان، بیمه حادثات و تصادمات شخصی، بیمه مسئولیت های حرفه ای، بیمه دارایی و تعلیق تجارتی، بیمه مخاطرات سیاسی، بیمه اشخاص ثالث، بیمه برای بانکداری، بیمه ماشین آلات قراردادیان، بیمه صنعت هنر، بیمه مسئولیت کارفرمایان، بیمه سفر، بیمه وسایط نقلیه و بیمه عمر و غیر عمری اشاره کرد.

سرمایه اولیه لازم برای تاسیس شرکت بیمه عمر در این کشور ۴۰۰ میلیون افغانی و برای تاسیس شرکت بیمه غیر عمر ۱۰۰ میلیون افغانی است.

* کد خبر: 11546

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *