شنبه , ۲۹ مرداد ۱۴۰۱
خانه » بانک » خدمت «پیامکی» بانک صادرات ایران به نظام بانکی

خدمت «پیامکی» بانک صادرات ایران به نظام بانکی

ماهیانه هزاران فقره چک به ارزش میلیاردها تومان در بانک ها به دلیل عدم تامین وجه، برگشت می خورد. اطلاعات موجود نشان می دهد موجودی بخشی قابل توجهی از این چک ها نه به صورت عمدی، بلکه کاملا به صورت کاملا سهوی از سوی صاحب حساب تامین نشده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، بسیار اتفاق افتاده که صاحب یک حساب جاری، چکی صادر کرده و در موعد مقرر تنها به دلیل فراموشی، با یک پیام از سوی آورنده چک مواجه شده است: «حساب شما خالی است!»

در بسیاری از موارد هم حتی آورنده چک زحمت تماس با صاحب چک را نمی کشد و بلافاصله آن را برگشت می زند. برگشت خوردن چک بر اساس قانون جدید، یک نقطه سیاه پررنگ در کارنامه صاحب حساب است و می تواند دردسرهای زیادی برای او ایجاد کند.

چک های برگشتی معضل بزرگی در نظام بانکی هستند، به طوری که اعتبار فعالان اقتصادی و بانک های عامل را به چالش می کشند، اما برای حل این مشکل چه می توان کرد؟

بانک صادرات ایران با یک اقدام خلاقانه، توانسته بسیاری از صاحبان حساب های جاری را از معضل دیرینه «فراموشی» نجات بدهد؛ خدمت «ارسال پیامک قبل از برگشت چک»!

ارسال پیامک برای مشتریان قبل از صدور گواهینامه عدم پرداخت وجه چک به علت کسر موجودی، ویژه ‌چک های متعلق به بانک صادرات است که به حساب شخص واگذار می شوند. به این ترتیب چنانچه حساب مشتری مانده کافی جهت تأمین وجه چک را نداشته باشد، پیامکی مبنی بر عدم کفایت موجودی برای او ارسال و فرصتی برای تکمیل موجودی فراهم می شود.

این اقدام متمایز بانک صادرات ایران نه تنها توانسته رضایت مشتریان این بانک را جلب کند، بلکه در کلان اطلاعات و عملکرد نظام مبانکی نیز تاثیر قابل توجهی داشته و مورد استقبال سایر بانکداران نیز قرار گرفته است.
تعمیم چنین طرح بدیعی به کل نظام بانکی می تواند از حجم گسترده چک های برگشتی بکاهد و اطمینان بیشتر را به «چک» به عنوان یکی از مهمترین ابزارهای نظام بانکی برگرداند.

* کد خبر: 11560

این را نیز بررسی کنید

رییس کمیسیون عمران مجلس: بازگشایی گره تولید با روش‌های نوین تامین مالی

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت همکاری بیش از پیش بانک‌ها با بخش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *