شنبه , ۲۹ مرداد ۱۴۰۱
خانه » ویژه » شورای شهر «چویبده» یا شرکت های بیمه؛ کدام شفاف ترند؟!

شورای شهر «چویبده» یا شرکت های بیمه؛ کدام شفاف ترند؟!

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

فرض کنید شما به عنوان یک ایرانی، در سفری که به استان خوزستان داشته اید، از منطقه «چویبده» در شهرستان آبادان دیدن کرده اید و سوالاتی درباره نحوه اداره این منطقه یا امور شهری آن برای شما پیش آمده است. برای طرح این سوالات راه های مختلفی هست، اما ساده ترین روش، استفاده از «سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» است، چون «شورای اسلامی شهر چویبده در استان خوزستان» یکی از زیربخش های پاسخگو به «عموم مردم» در این سامانه است.

«شهرداری ماسال»، «کانون بازنشستگان مجلس شورای اسلامی»، «موسسه هنرمندان پیشکسوت» و «شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک» و همه بانک های دولتی و خصوصی هم از دیگر مجموعه هایی هستند که در این سامانه عضویت دارند.

این موضوع به تنهایی شاید جالب نباشد، اما زمانی جذابیت این ماجرا زیاد می شود که بدانید از بیش از ۳۰ شرکت بیمه فعال در کشور که به گفته رئیس کل بیمه مرکزی پرتفوی آنها به ۶۰ هزار میلیارد تومان می رسد، تنها سه شرکت آسیا، دانا و ایران در این سامانه عضوند!

گرچه از تصویب «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» مدتها می گذرد، اما واقعا مشخص نیست چرا بسیاری از نهادها از جمله شرکت های بیمه به اجرای آن تن نمی دهند.

من این موضوع را پیش از این پیگیری کرده بودم و گزارشش را هم با این عنوان منتشر کرده ام: «کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات: شرکت های بیمه خصوصی موظف به پاسخگویی هستند»

با این حال اخیرا با سه نفر از مدیران عامل شرکت های بیمه در این باره صحبت کردم و علت نپیوستن آنها به «سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» را جویا شدم. پاسخ ها این بود:

مدیرعامل اول: بیمه مرکزی در این باره چیزی به ما ابلاغ نکرده است. اگر ابلاغ کنند، عضو سامانه می شویم. ولی من شخصا در ایمیل سازمانی به همه سوالات مخاطبانم پاسخ می دهم!

مدیرعامل دوم: به نظرم شرکت‌های بیمه خصوصی چون صورت های مالی و گزارشات حسابرسی و رویدادهای مهم مالی خود را در سامانه کدال منتشر می کنند، بیشتر از شرکت‌های دولتی امکان دسترسی آزاد به اطلاعات را فراهم می کنند.

مدیرعامل سوم: سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات؟ چی هست؟ تا حالا اسمش رو نشنیدم!

در پاسخ به اظهارات مدیران عامل می توان مواردی را مطرح کرد. آن طور که اطلاعات دریافتی نشان می دهد، پیش از این چنین ابلاغی از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی به نهادهای زیرمجموعه اش انجام شده است. درباره این که آیا بیمه مرکزی باید به طور مستقل این موضوع را به شرکت ها ابلاغ کند یا خیر، به نظر ابهام قانونی وجود دارد.

نکته دیگر این که موضوع انتشار اطلاعات شرکت ها در سامانه کدال متفاوت با موضوع مدنظر این یادداشت است. در کدال، اطلاعاتی به صورت یک جانبه از سوی شرکت ها منتشر می شود، اما پیاده سازی روش پرسش و پاسخ فقط در «سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» ممکن است.

در پاسخ به «مدیرعامل سوم» هم فقط می توان گفت، متاسفم!

اکنون که وزیر امور اقتصادی و دارایی «آلودگی و فساد» در برخی شرکت های بیمه احساس کرده است، بد نیست به عنوان گام نخست، به آنها ابلاغ کند هر چه سریعتر و برای شفاف سازی فعالیت ها، به «سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» بپیوندند.

* کد خبر: 11524

این را نیز بررسی کنید

«تکافل اتکایی» هم در راه است

با گذشت چهار ماه از گفتن جمله «امیدوارم ظرف سه ماه آتی اولین شرکت بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *