دوشنبه , ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
خانه » ویژه » اشتباه آماری فاحش از عملکرد صنعت بیمه در گزارش رسمی وزارت اقتصاد؟!

اشتباه آماری فاحش از عملکرد صنعت بیمه در گزارش رسمی وزارت اقتصاد؟!

رئیس کل بیمه مرکزی در حالی اعلام کرده «پرتفوی صنعت بیمه در کشور در حال حاضر ۶۰ هزار میلیارد تومان است» که اطلاعات منتشر شده از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی این عدد را بسیار کمتر روایت کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، به تازگی کتابچه ای با عنوان «گزارش اهم عملکرد و دستاوردهای وزارت امور اقتصادی و دارایی» منتشر و بخشی از آن به صنعت بیمه اختصاص داده شده است.

در صفحه ۵۳ این کتاب آماری از عملکرد شاخص های کلان صنعت بیمه کشور آمده که دست کم ردیف اول آن شگفت انگیز است.

آن طور که این جدول نشان می دهد، حق بیمه تولیدی صنعت بیمه تا پایان مرداد ماه سال ۱۳۹۸ عددی معادل ۱۶۳٫۸ هزار میلیارد ریال برآورد شده است. همچنین پرتفوی صنعت بیمه برای همین دوره زمانی در سال قبل آن ۱۴۳٫۹ هزار میلیارد ریال عنوان شده است.

در توضیح بخشی از این جدول مربوط به حق بیمه سرانه و ضریب نفوذ بیمه آمده «از آنجا که آمار این شاخص ها به نحو سالانه قابل ارائه است، لذا به ترتیب آمار این شاخص ها در پایان سنوات ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ برای شهریور ۹۷ تا شهریور ۹۸ لحاظ شده است.»

مستند به همین توضیح، گرچه نداشتن اطلاعات دقیق صنعت بیمه برای نهادی مانند وزارت امور اقتصادی و دارایی بسیار تعجب آور است، اما اطلاعات موجود نشان می دهد حق بیمه تولیدی صنعت بیمه در سال ۹۶ در حدود ۳۳۵.۹ هزار میلیارد ریال بوده است.

واقعا مشخص نیست گزارش اهم عملکرد و دستاوردهای وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس کدام مستندات تهیه شده و با این شرایط، چگونه می توان به سایر داده های آن اعتماد کرد.

* کد خبر: 11474

این را نیز بررسی کنید

آغاز پاسخگویی شرکت های بیمه خصوصی به عموم مردم + سند

سه شرکت بیمه خصوصی به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیوستند. به گزارش …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *