دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
خانه » ویژه » سازمان بورس: شرکت های بیمه «باید» حقوق و مزایای مدیرانشان را افشا کنند

سازمان بورس: شرکت های بیمه «باید» حقوق و مزایای مدیرانشان را افشا کنند

در پی انتشار حقوق و مزایای دریافتی هیات مدیره بیمه معلم در سامانه کدال و بازنشر آن در پایگاه خبری خرد و کلان، این سوال مطرح شد که چرا از میزان حقوق و دریافتی مدیران سایر شرکت های بیمه خبری در دست نیست؟

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، با جست و جو در سامانه کدال، نتوانست به اطلاعاتی در این باره دست یابد. از این رو سوالی را در همین رابطه از سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح کرد.

متن سوال و پاسخ دریافتی در این باره منتشر می شود:

 

سوال

شرکت بیمه معلم در یادداشت های پیوست صورت های مالی خود که در سامانه کدال منتشر شده، میزان حقوق و مزایای دریافتی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره اش را منتشر کرده است.

سوال این است که آیا شرکت های بورسی موظفند اطلاعات مربوط به حقوق و مزایای اعضای مدیره را منتشر کنند؟ اگر این طور است، چرا برخی شرکت ها این کار را نمی کنند؟ آیا شرکت بیمه معلم الزامی به انتشار این موضوع داشته است؟

 

پاسخ

به اطلاع می ­رساند، ماده ۴۲ دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران،مصوب ۲۷ / ۴ /  ۱۳۹۷ هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، بیان می­ دارد: “اطلاعات با اهمیتی از قبیل نام، مشخصات کامل، تحصیلات، تجارب و مدارک حرفه‌ای اعضای هیات مدیره و مدیرعامل، کمیته‌های تخصصی هیات مدیره و اعضای آن‌ها، موظف یا غیرموظف بودن آنان، مستقل بودن آنان، میزان مالکیت سهام آنان در شرکت، عضویت در هیأت ‌‌مدیره سایر شرکت‌ها به اصالت یا به نمایندگی، حقوق و مزایای مدیران اصلی و رویه‌های حاکمیت شرکتی و ساختار آن و نحوه ارتباط بین سهامداران و عضو مستقل هیات مدیره باید به نحو مناسب در پایگاه اینترنتی شرکت و در یک یادداشت جداگانه در گزارش تفسیری مدیریت افشا شود.

شرکت می‌تواند با رویکرد توسعه پایدار و ایجاد سازوکاری برای سنجش و ارزیابی توان ایجاد ارزش در کوتاه‌مدت و بلندمدت، اطلاعات لازم در زمینۀ مسائل مالی، اقتصادی، محیطی و اجتماعی را در قالب گزارشگری یکپارچه تهیه و در پایگاه اینترنتی خود ارائه نماید.”

لازم به ذکر است متن دستورالعمل مذکور در پایگاه قوانین و مقررات بازار سرمایه ایران با آدرس https://cmr.seo.ir/ قابل دسترسی است.

* کد خبر: 10950

این را نیز بررسی کنید

بیمه گران خارجی از ایران رفته اند

تازه ترین فهرست دفاتر ارتباطی مؤسسات بیمه و مؤسسات کارگزاری بیمه خارجی دارای پروانه فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *