جمعه , ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » ویژه » یک تجربه بیمه ای: اوباش حمله کردند، ماشینتان را دو دستی تقدیم کنید!

یک تجربه بیمه ای: اوباش حمله کردند، ماشینتان را دو دستی تقدیم کنید!

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

عموم مردم با این گزاره شوخی-جدی آشنا هستند که «اگر در حال رانندگی بودید و با عابر پیاده ای تصادف کردید، مطمئن شوید که طرف مقابل مرده است، چون دیه یک نفر مرده، خیلی کمتر از دیه کسی است که نمرده، اما از چند نقطه بدن آسیب دیده است.»

این روایت از آن جا ناشی می شود که دیه اعضای زوج بدن، مانند دست، پا، چشم و … معادل یک دیه کامل است، بنابراین اگر کسی در یک حادثه از این نواحی به طور کامل آسیب ببیند، دیه بیشتری نسبت به یک فرد متوفی دریافت خواهد کرد. این گزاره البته مورد توجه رانندگانی باید باشد که بیمه نامه شخص ثالث ندارند، چون در صورتی وجود بیمه نامه شخص ثالث، بیمه گر خسارت فرد آسیب دیده را به صورت کامل جبران خواهد کرد.

اما مورد جالب توجهی درباره دارندگان بیمه نامه بدنه اتومبیل مشاهده شده که گزاره عجیب تری را روایت می کند.

روایت واقعی از این قرار است که خانواده ای با خودروی شخصی، به رستورانی در حاشیه شهر مراجعه کرده و تا نیمه شب در آنجا بوده اند. پس از این که قصد برگشت به خانه می کنند و سوار خودروی خود می شوند، متوجه می شوند که چند نفر اوباش در حالی که قمه، چاقو و چوب به دست دارند، اطراف خودرو را محاصره کرده اند.

راننده حادثه را این طور روایت می کند: «شیشه خودرو را پایین دادم. یکی از آن افراد از من خواست که از ماشین پیاده شوم، سوییچ را تحویل بدهم، پول و اشیای قیمتی را در ماشین بگذارم و جان خود و خانواده ام را بردارم و فرار کنم.

من تنها چند ثانیه فرصت داشتم که فکر کنم. در این مدت نتیجه گیری کردم که بهتر است به حرفشان توجه نکنم و با خودرو از محل فرار کنم. با این حال مسیر جلو بسته بود و باید دنده عقب حرکت می کردم که البته بسیار سخت بود.

شانسم را امتحان کردم، که البته ای کاش نمی کردم. به محض حرکت، اوباش با وسایلی که دستشان بود، به ماشینم حمله کردند و یک جای سالم در ماشین باقی نگذاشتند. علاوه بر این که خودروی من به شدت آسیب دید، خانواده ام هم به شدت ترسیدند.

همه این حادثه شاید در کمتر از یک دقیقه رخ داد و تا زمانی که مردم متوجه ماجرا بشوند و به کمک بیایند، حمله کنندگان با ماشین خودشان فرار کردند.»

مالک خودرو ادامه ماجرا را این گونه تعریف می کند که «به پلیس خبر دادیم. موضوع گزارش شد و من مدتی بعد با خیال این که می توانم خسارت وارده به خودرو را از طریق بیمه نامه بدنه اتومبیل جبران کنم، به شرکت بیمه گر مراجعه کردم. آنها با دیدن ماشین، علت آسیب دیدگی را جویا شدند و پس از شنیدن توضیحات من، پاسخ دادند که شرکت بیمه نمی تواند خسارتی به شما پرداخت کند، چون حادثه رخ داده، مصداق «تهاجم» و از پوشش های بیمه بدنه اتومبیل خارج است.»

آیین نامه شماره ۵۳ مصوب شورای عالی بیمه که مرتبط با شرایط عمومی بیمه بدنه وسایل نقلیه زمینی است، در ماده ۶ به خسارت های غیر قابل جبران این بیمه نامه پرداخته است.

در این ماده تصریح شده که جبران خسارت های ناشی از جنگ، شورش، اعتصاب و یا تهاجم در تعهد بیمه گر نخواهد بود.

گویا بیمه گر در همین مورد، به بیمه گزار راهکاری را گوشزد کرده است. طبق آن چه اعلام شده، بیمه گر بیان کرده که بهتر بود در هنگام مواجهه با مورد تهاجم یا حمله، بیمه گزار، خودروی خود را در اختیار مهاجمان قرار می داد، چون در این صورت می توانست پس از متواری شدن مهاجمان با خودرو، بدون هیچ توضیح اضافه ای، ادعای سرقت خودرو را مطرح کرده و پس از تایید پلیس، خسارت قابل توجهی را از این محل دریافت کند.

این البته یکی از شگفتی های موجود در قانون بیمه بدنه اتومبیل است که در آن تلاش بیمه گزار برای حفظ مال خود را وقعی نمی نهد و خسارت وارده به خودرو ناشی از تلاش برای به سرقت نرفتن را جبران نمی کند. در حالی که چه بسا خسارت ناشی از تهاجم، بسیار کمتر از خسارتی است که در صورت سرقت باید بیمه بیمه گزار پرداخت شود. بد نیست شورای عالی بیمه در این باره راهکاری بیاندیشد.

* کد خبر: 10719

این را نیز بررسی کنید

تخفیف حق بیمه شخص ثالث بابت آثار کرونا بر کاهش خسارت جانی سال قبل بود

حق بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ با اعمال تخفیف ۴ درصدی کرونا اعلام شده است. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *