شنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۰
خانه » ویژه » بیمه مرکزی و سهامداران، خط مقدم وصول مطالبات بیمه گران از خودروسازان

بیمه مرکزی و سهامداران، خط مقدم وصول مطالبات بیمه گران از خودروسازان

بدهی کلان یک خودروساز به بیمه گران بابت حق بیمه صدور بیمه نامه شخص ثالث خودروهای صفرکیلومتر، ظاهرا با استفاده از یک آیین نامه ایجاد شده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، اطلاعات دریافتی نشان می دهد تنها یک خودروساز دست کم هزار میلیارد تومان به عنوان حق بیمه به چند شرکت بیمه گر بدهکار است. این خودروساز، حق بیمه شخص ثالث خودروهای صفر کیلومتر را هنگام فروش خودرو به مشتریان از آنها دریافت کرده، اما همه آن را به حساب شرکت های بیمه گر واریز نکرده است.

آن طور که مدیرعامل یکی از شرکت های بیمه فاش کرده، این خودروساز مدتی با یک شرکت بیمه همکاری می کرده و پس از عدم واریز حق بیمه و ابراز نارضایتی بیمه گر، ادامه همکاری با او را قطع و به بیمه گر دیگری مراجعه می کرده است.

حالا مشخص شده که شرکت های بیمه گر درباره عدم صدور بیمه نامه شخص ثالث خودروهای صفرکیلومتر با این خودروساز در سندیکای بیمه گران توافق هم کرده بودند، اما یکی دو شرکت همین توافق درون سازمانی را به هم زده و با این توجیه که «دیر یا زود، حق بیمه ها وصول می شود»، صدور بیمه نامه را ادامه داده اند. جالب تر اما این که بیمه گران، بدون دریافت حق بیمه، حتی خسارت هم داده اند!

آن طور که در ماده ۸ در آیین نامه «تعیین سقف حق بیمه شخص ثالث و نحوه تخفیف، افزایش یا تقسیط آن» ابلاغ شده در آبان ۱۳۹۶ آمده، «بیمه‌گر مجاز است با رعایت شرایط زیر حق بیمه شخص ثالث بیمه‌نامه‌های یک ساله را به صورت اقساطی دریافت نماید:

الف – در صورتی که شخص حقوقی متعهد شود که اقساط حق بیمه وسایل نقلیه متعلق به خود یا کارکنان خود و یا والدین، همسر و یا اولاد کارکنان را از حقوق آنها کسر و در وجه بیمه‌گر پرداخت نماید، باید حداقل بیست و پنج درصد مبلغ حق بیمه همزمان با صدور بیمه‌نامه دریافت گردد و باقیمانده حق بیمه به نحوی تقسیط شود که کل حق بیمه حداکثر در شش ماه اول اعتبار بیمه نامه وصول شود.»

در تبصره ۳ همین ماده هم آمده است که «تاخیر در پرداخت یا عدم پرداخت اقساط حق بیمه رافع مسئولیت بیمه گر در قبال زیان دیدگان و سایر اشخاص ذی‌نفع نیست و بیمه گر موظف به ایفای تعهدات قانونی مربوط است.»

آنچه در قراردادهای گروهی خودروسازان برای صدور بیمه نامه شخص ثالث به آن استناد می شود، ظاهرا همین ماده است. بر این اساس، خودروساز تنها یک چهارم حق بیمه را به شرکت بیمه گر پرداخت می کند و از آن پس بیمه نامه معتبر است. در ادامه، شرکت بیمه گر موظف است خسارت های مترتب بر اشخاص ثالث را بپردازد و تنها در انتظار دریافت مابقی حق بیمه بماند، اما دریغ از ایفای تعهد خودروساز!

دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران در همین رابطه و در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر این که چرا بیمه گران این روش را در پیش گرفته اند، با ابراز نارضایتی از این موضوع، تاکید کرد که متاسفانه تصمیم های اتحاذ شده در سندیکا، ضمانت اجرایی ندارد.

محمد علیپور با بیان این که یک طرف این ماجرا، شرکت های بیمه گرند و در طرف دیگر، خودروساز است که از عدم وحدت رویه در میان بیمه گران استفاده می کند، گفت: همه به دنبال وصول مطالبات از خودروسازان هستند.

وی در پاسخ به این سوال که راه حل این مشکل چیست، گفت: این موضوع دو وجه دارد. وجه نخست آن مقررات است که بیمه مرکزی باید بر اجرای آن ها نظارت و با عدم اجرای آن ها برخورد کند. وجه دیگر هم سهامداران شرکت های بیمه هستند که باید بررسی کنند مدیرانی که برای اداره شرکت گذاشته اند، شرکت را چطور مدیریت می کنند؟!

دبیرکل سندیکای بیمه گران، این که «شرکت ها در برخی رشته ها، بیش از آنچه حق بیمه می گیرند، خسارت می دهند» را نیز موضوع دیگری می داند که باید توسط سهامداران بررسی شود.

او که از عدم پایبندی بیمه گران به توافق موجود در سندیکا برای همکاری نکردن با خودروسازان بدهکار نیز گلایه مند است، تاکید کرد که در اساسنامه جدید سندیکا، ضمانت اجرایی برای تصمیم های اتخاذ شده، در نظر گرفته شده است و هیاتی برای بررسی تخلفات ایجاد خواهد شد.

به گفته او، بیش از ۹۰ درصد مشکلات سندیکا، ناشی از نبود ضمانت اجرا برای تصمیم های آن است و حتی اگر تصمیم های سندیکا نمود ندارد، به دلیل نبود همین ضمانت اجراست.

علیپور با بیان این که اساسنامه جدید سندیکا بیش از ۵۰ بار اصلاح شده و اکنون در شورای عالی بیمه است، گفت: فکر نمی کنم اصلاح نهایی و ابلاغ آن زیاد طول بکشد و در صورت تحقق این موضوع، انتخابات دبیرکل سندیکا نیمه اول امسال برگزار می شود.

* کد خبر: 10572

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/سهم شرکت های بیمه از تامین مالی سریال «پلاک ۱۳» + سند

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به سندی دست یافته که سهم شرکت های بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *