چهارشنبه , ۲ تیر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات: شرکت های بیمه خصوصی موظف به پاسخگویی هستند

کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات: شرکت های بیمه خصوصی موظف به پاسخگویی هستند

با گذشت سال ها از تصویب «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات»، هنوز بسیاری از سازمان ها به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات نپیوسته و یا اساسا از وجود آن بی خبرند! نمونه بارز این سازمان ها، شرکت های بیمه اند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، آن طور که در این سامانه مشاهده می شود، تنها بیمه مرکزی به همراه سه شرکت بیمه دانا، ایران و آسیا هم اکنون در آن حضور دارند و به مخاطبانشان پاسخ می دهند.

ماده ۸ «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات»  اذعان دارد که «مؤسسه عمومی یا خصوصی باید به درخواست دسترسی به اطلاعات در سریعترین زمان ممکن پاسخ دهد»، این در حالی است که اساسا به جز سه شرکت نام برده، سایر شرکت های بیمه به این سامانه نپیوسته اند.

خبرنگار ما موضوع را با دو مرجع قانونی در میان گذاشت و علت را جویا شد.

«کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر این که « چرا از میان شرکت بیمه، فقط سه شرکت بیمه دولتی و نیمه دولتی به سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پیوسته اند. آیا پیوستن به این سامانه اختیاری است؟» اعلام کرد: «کلیه موسسات ارایه دهنده خدمات عمومی مشمول قانون هستند. علی ایحال این سامانه یکی از راه های اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات محسوب می شود و حتی موسسات مشمولی که متصل نشده اند نیز موظف به پاسخگویی درخواست اطلاعات هستند.»

خبرنگار ما سپس موضوع را از طریق سامانه پاسخگوی آنلاین بیمه مرکزی جویا شد و پرسید در حالی که همه بانک های خصوصی در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات پاسخگوی شهروندان هستند، علت عدم حضور شرکت های بیمه در این سامانه چیست؟

پاسخ این بود که «اینکه شرکت های بیمه خصوصی شامل قانون مذکور می شوند، باید بررسی شود» و سپس خواسته شد که برای دریافت پاسخ قطعی به این موضوع، با رئیس کل بیمه مرکزی و یا واحد حقوقی این نهاد مذاکره شود.

از آنجا که به نظر می رسد «کمیسیون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» به خودی خود، مرجع تفسیر و تحلیل این قانون و نظر آن نهایی است، دلیلی برای نپیوستن شرکت های بیمه به این سامانه وجود ندارد. خبرنگار ما موضوع را از واحد حقوقی بیمه مرکزی و یا شخص رئیس کل پیگیری خواهد کرد.

 

 

* کد خبر: 10453

این را نیز بررسی کنید

از یک خانه، چند بار حق بیمه اجباری می گیرید؟!

در حالی بر اساس ماده ۴ قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، قرار است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *