دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
خانه » ویژه » پرتفوی بیمه معلم متزلزل شد+ سند

پرتفوی بیمه معلم متزلزل شد+ سند

تازه ترین اطلاعات منتشر شده از شرکت بیمه معلم نشان می دهد که ظاهرا قرارداد این شرکت با مخابرات، ترکیب پرتفوی آن را به شدت نامتعادل کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، در حالی که از دو رشته درمان و شخص ثالث به عنوان پاشنه آشیل صنعت بیمه یاد می شود و به اذعان همه فعالان صنعت بیمه، رشته «درمان» شرایط بحرانی پیدا کرده است، سهم این رشته در پرتفوی شرکت بیمه معلم به شدت رشد کرده است.

بررسی عملکرد این شرکت در سال گذشته نشان می دهد سهم رشته درمان در پرتفوی بیمه معلم تنها ۱۴ درصد بوده که نشان از کنترل درست پرتفو دارد، اما عملکرد شرکت در سال جاری روند کاملا معکوسی را نشان می دهد.

گزارش فعالیت ماه نخست سال جاری این شرکت حاکی از این است که سهم رشته درمان در پرتفوی شرکت به ۵۶ درصد رسیده است. این جهش می تواند ناشی از انعقاد قرارداد شرکت بیمه معلم با شرکت مخابرات ایران باشد.

رشته «درمان تکمیلی» از جمله رشته های بیمه است که در ظاهر حجم قابل توجهی از نقدینگی به شرکت ها تزریق می کند، اما تجربه نشان داده که بیمه گزاران معمولا حق بیمه ها را به صورت اقساطی پرداخت کرده و در مواردی حتی بخشی از حق بیمه وصول نمی شود. همچنین نسبت خسارت این رشته بسیار بالاست.

پیش از این، رئیس شورای عالی بیمه «در بازدید از بیمه معلم» ضرورت «توجه بیشتر» مدیران عامل و اعضای هیات مدیره شرکت های بیمه به «نرخ» و «شرایط قراردادهای بزرگ بیمه ای» را یادآور شده بود.

افزایش یک باره سهم درمان در پرتفوی بیمه معلم می تواند ناشی از کمبود نقدینگی باشد. این شرکت به همراه شرکت بیمه سینا، تنها شرکت هایی هستند که طی چهار سال گذشته در توانگری سطح دو در جا زده و نتوانسته اند این شاخص مهم بیمه گری را ارتقا دهند. پیش از این رئیس کل بیمه مرکزی از ارجاع پرونده این دو شرکت به شورای عالی بیمه خبر داده بود.

اما توجه بیشتر به ترکیب پرتفوی بیمه معلم نشان می دهد که در ماه نخست امسال سه رشته درمان، شخص ثالث و حوادث سرنشین، ۷۲ درصد حق بیمه های صادره شرکت را از آن خود کرده اند؛ رشته هایی که به اذعان همه فعالان صنعت بیمه، زیان ده اند.

چنین ترکیبی در پرتفو به همراه توانگری سطح دو، می تواند برای بیمه گزاران این شرکت مرکز توجه باشد.

 

رمز گشایی از کنایه های رئیس کل بیمه مرکزی در جمع مدیران بیمه معلم

پرونده «بیمه معلم» و «بیمه سینا» به شورای عالی بیمه می رود

* کد خبر: 10377

این را نیز بررسی کنید

بیمه گران خارجی از ایران رفته اند

تازه ترین فهرست دفاتر ارتباطی مؤسسات بیمه و مؤسسات کارگزاری بیمه خارجی دارای پروانه فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *