چهارشنبه , ۵ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » حل معمای «رمز دوم یکبار مصرف» برای دارندگان گوشی های غیرهوشمند

حل معمای «رمز دوم یکبار مصرف» برای دارندگان گوشی های غیرهوشمند

با نزدیک شدن به اول خرداد ماه که زمان تعیین شده برای الزامی شدن استفاده از رمز دوم یکبار مصرف است، نگرانی ها درباره چگونگی خریدهای غیرحضوری توسط کسانی که گوشی های غیرهوشمند دارند، افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، بر اساس دستور العمل و الزامات رمزهای پویا که توسط بانک مرکزی منتشر شده است، استفاده از رمزهای دوم پویا یا همان رمزهای یکبار مصرف برای تمامی دارندگان کارت‌های بانکی از ابتدای خرداد ماه سال ۱۳۹۸ ضروری است و رمز دوم ایستا به طور کامل حذف خواهند شد.

با این روش، امنیت در تراکنش‌های بانکی افزایش یافته و در عین حال کلاهبرداری‌های رایج با استفاده از رمز دوم ثابت در بستر اینترنت کاهش می یابد.

رمز دوم یکبار مصرف به صورت خودکار توسط اپلیکیشن های ساخته شده توسط بانک ها تولید می شود، اما سوال این است که دارندگان گوشی های غیرهوشمند چطور می توانند از اول خرداد ماه، خریدهای اینترنتی انجام دهند؟

گر چه با وجود اولتیماتوم بانک مرکزی درباره تعیین اول خرداد ماه به عنوان پایان مهلت استفاده از رمز دوم ایستا، به جز بانک ملی ایران، سایر بانک ها اقدام چندانی برای اطلاع رسانی به مشتریان خود در این باره انجام نداده اند، اما به نظر می رسد مشکل دارندگان گوشی های غیرهوشمند هم حل شده است.

آن طور که ناصر حکیمی، معاون فناوری های نوین به خبرنگار ما گفته است، «به بانک ها اجازه داده شده رمز دوم را به صورت پیامکی هم ارسال کنند که این روش نیازی به گوشی هوشمند ندارد.»

با این اقدام، به نظر می رسد پایان عمر رمزهای یکبار مصرف ثابت فرارسیده است.

* کد خبر: 10307

این را نیز بررسی کنید

آپ

روزگار سخت «آسان پرداخت»

آسان پرداخت که روزگاری پیشتاز ارائه خدمات مبتکرانه و نو بود،‌ این روزها با سختی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *