یکشنبه , ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
خانه » ویژه » افشای دلایل عدم انتشار آمار ماهیانه صنعت بیمه/ برخی بیمه نامه ها در سنهاب ثبت نمی شوند

افشای دلایل عدم انتشار آمار ماهیانه صنعت بیمه/ برخی بیمه نامه ها در سنهاب ثبت نمی شوند

نیمه های سال ۱۳۹۶ بود که انتشار اطلاعات ماهانه صنعت بیمه توسط بیمه مرکزی متوقف شد. ابتدا تصور بر این بود که مشکل در سیستم است، اما بعدها مشخص شد برخی مغایرت های آماری میان بیمه مرکزی و شرکت های بیمه عامل اساسی این ماجرا بوده است.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، با وجود این که همه شرکت های بیمه اطلاعات ماهانه خود را در کدال منتشر می کنند، این سوال همواره مطرح بود که چرا اطلاعات تجمیعی صنعت توسط بیمه مرکزی به صورت دوره ای منتشر نمی شود؟ این روند البته ادامه یافت تا جایی که سالنامه آماری سال ۱۳۹۶ در نیمه آذر ماه سال ۱۳۹۷ در دسترس عموم قرار گرفت.

تا کنون نیز هیچ اطلاعاتی از عملکرد صنعت بیمه در سال ۱۳۹۷ توسط بیمه مرکزی منتشر نشده و ابهامات این بخش را تقویت کرده است.

رئیس مرکز فنآوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی با بیان این که عدم انتشار این اطلاعات به معنای وجود نداشتن آنها نیست، منتشر نشدن تحلیل داده ها را یک تصمیم مدیریتی دانسته، اما تاکید کرد که «انحراف اطلاعات موجود در بیمه مرکزی با اطلاعات اعلام شده توسط شرکت ها، بدیهی است.»

سیدقاسم نعمتی درباره این که چرا چنین انحرافی را «بدیهی می داند» به خبرنگار ما گفت: علت آن است که بیمه مرکزی اطلاعات اعلامی توسط شرکت های بیمه را راستی آزمایی و سپس پذیرش می کند. به عنوان مثال وقتی شرکت بیمه اعلام خسارت می کند، ما از شرکت می پرسیم که این خسارت بابت کدام بیمه نامه است.

وی با تاکید بر این «نکته ظریف»، ادامه داد: اگر در سیستم بیمه مرکزی، بیمه نامه اعلامی وجود نداشته باشد، بیمه مرکزی اطلاعات اعلامی توسط شرکت بیمه را را در آمار خود نمی آورد.

نعمتی در پاسخ به این سوال که «مگر می شود بیمه نامه ای صادر و در سیستم بیمه مرکزی ثبت نشده باشد»، گفت: به هر حال ممکن است دیتای بیمه نامه به بیمه مرکزی داده نشده باشد و البته این می تواند ناشی از تاخیر زمانی در ارسال داده ها هم باشد.

او اعلام کرد که این تاخیر شاید یک هفته، و شاید بیش از آن باشد.

خبرنگار ما از رئیس مرکز فنآوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی پرسید که «آیا می توانید اطمینان بدهید همه بیمه نامه های صادر شده توسط شرکت ها در سنهاب ثبت می شوند؟» و او پاسخ داد: نه! نمی توانم این را اطمینان بدهم! به لحاظ مهندسی و فناوری اطلاعات، من نمی دانم چه بیمه نامه ای صادر شده است، بنابراین هر چه در سنهاب ثبت شده، ملاک عمل ماست.

وی با تایید این گزاره که «ممکن است شرکت بیمه ای در کشور بیمه نامه ای صادر کند و اطلاعات آن را به بیمه مرکزی ندهد»، تاکید کرد که همه بیمه گزاران می توانند اصالت بیمه نامه خود را با ارسال شماره بیمه نامه به سنهاب کنترل کنند.

نعمتی این را هم گفت که وقتی بیمه نامه ای توسط یک شرکت بیمه معتبر صادر شده، حتی اگر اطلاعات آن در سنهاب وجود نداشته باشد، معتبر است و این البته در شرایط کنونی است؛ به طوری که ممکن است بعدها بیمه مرکزی اعلام کند فقط بیمه نامه هایی معتبرند که در سنهاب ثبت شده باشند.

از او پرسیده شد که اساسا چرا باید یک شرکت، بیمه نامه صادر کند و اطلاعاتش را به بیمه مرکزی شما ندهد؟ او پاسخ داد که «این جای بررسی دارد.»

نعمتی اظهار کرد: معتقدم تمام اطلاعاتی که شرکت بیمه آن را در صورت های مالی خود می آورد، در اختیار بیمه مرکزی است و آمار خارج از سنهاب، اعتبار ندارد.

وی بار دیگر تاکید کرد: «این امکان وجود دارد که بیمه نامه ای صادر شود و اطلاعاتش به بیمه مرکزی نرسد، اما این که چنین بیمه نامه هایی صادر می شود یا نه، من نمی دانم!»

رئیس مرکز فنآوری اطلاعات و ارتباطات بیمه مرکزی با تاکید مجدد بر این که آن چه توسط شرکت های بیمه در صورت های مالی گنجانده می شود، در سنهاب هست، ادامه داد: «این که اطلاعاتی وجود داشته باشد که در صورت های مالی گنجانده نشده باشد، نیاز به بررسی دارد. البته ادعا این است که چنین داده هایی وجود دارد. به لحاظ فنی هم می شود چنین بیمه نامه هایی وجود داشته باشد.»

* کد خبر: 10077

این را نیز بررسی کنید

بیمه گران خارجی از ایران رفته اند

تازه ترین فهرست دفاتر ارتباطی مؤسسات بیمه و مؤسسات کارگزاری بیمه خارجی دارای پروانه فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *