پنج شنبه , ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
خانه » ویژه » مدیرعامل «گدار ری»: انتقال ریسک به خارج کشور تقریبا غیرممکن است

مدیرعامل «گدار ری»: انتقال ریسک به خارج کشور تقریبا غیرممکن است

امروز صبح در خبری اعلام شد که بیمه مرکزی اولین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی را اعطا کرده است. مدیرعامل شرکت “کارگزار بیمه گدار ری” درباره جزئیات فعالیتش با خبرنگار ما گفت و گو کرد.

سیاوش قزلباش در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان با بیان این که کارگزاری مستقیم، واسطه ای میان بیمه گزار و شرکت بیمه است، گفت: کارگزاری اتکایی، میان شرکت های بیمه واسطه گری می کند.

وی با اشاره به این که یک شرکت بیمه در زمان قبول یک ریسک خارج از توانش، باید آن را میان شرکت های دیگر تقسیم کند، ادامه داد: برای این که شرکت بتواند شرکای خوبی برای پذیرش ریسک انتخاب کند، نیاز به مشورت دارد و ارائه این مشورت، وظیفه کارگزار اتکایی است.

به گفته او، یک کارگزار اتکایی می تواند نرخ، بازار و شرایط خوبی را برای تقسیم ریسک به شرکت اصلی پیشنهاد بدهد.

قزلباش با تاکید بر این که در طول تاریخ صنعت بیمه کشور ما، هیچ وقت کارگزاری اتکایی ایرانی وجود نداشته است، اظهار کرد: «گدار ری» نخستین شرکت ایرانی در این حوزه است.

وی با اظهار تاسف از این که تا کنون کارگزاری های اتکایی فعال در ایران، همواره خارجی بوده اند، گفت: اکنون آنها با اعمال تحریم های ظالمانه علیه کشورمان، از ایران رفته اند و ما تنها مانده ایم، در حالی که اگر زودتر از اینها کارگزار اتکایی ایرانی داشتیم، در شرایط تحریم به ما خیلی کمک می کرد.

مدیرعامل گدار ری با بیان این که مطابق اساسنامه، واسطه گری بین شرکت های بیمه داخلی ممنوع است، گفت: بر اساس قانون، باید یک طرف کار ما، خارج از کشور باشد، بنابراین یا باید ریسک را از شرکت های بیمه ایرانی به خارج منتقل کنیم و یا به صورت قبولی، ریسک های خارجی را به داخل منتقل کنیم.

قزلباش در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط تحریم، امکان انتقال ریسک شرکت های داخلی به خارج از کشور وجود دارد یا خیر، گفت: این کار خیلی خیلی سختی است و تقریبا غیرممکن است.

وی افزود: البته کار کارگزاری اتکایی فقط انتقال ریسک نیست، بلکه مشاوره دادن به شرکت ها برای طراحی بیمه نامه های اتکایی و ساماندهی خلاصه قراردادهای اتکایی نیز در شرح فعالیت های آن می گنجد و ما نیز از همین بخش، کارمان را آغاز خواهیم کرد.

به گفته او، گدار ری علاوه بر این امور، به تربیت نیروی توانمند در حوزه اتکایی نیز خواهد پرداخت.

قزلباش همچنین درباره این که چرا نام “گدار ری Godar Re» برای این کارگزاری انتخاب شده است، گفت: ما بین هزاران نام، این نام را انتخاب کردیم، چون گدار در یک رودخانه، امن ترین محل برای عبور از آب است.

گفتنی است بر اساس اطلاعیه بیمه مرکزی، در راستای اجرای آیین نامه ۹۱ شورای عالی بیمه، نخستین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی به اعطا شد.

مدیرکل پذیرش موسسات و دفاتر بیمه ضمن آرزوی توفیق برای دارنده نخستین پروانه کارگزاری رسمی بیمه اتکایی نسبت به رعایت آیین نامه شماره ۹۱، رعایت اخلاق حرفه ای، حفاظت از اطلاعات محرمانه، ارسال به موقع گزارش عملکرد و ارائه صورتجلسات مجامع و هیات مدیره در موعد مقرر، تاکید کرد.

* کد خبر: 10045

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ۱۷ کارگزار برخط قانونی از سوی بیمه مرکزی مشخص شدند

اسامی ۱۷ کارگزار رسمی برخط دارای مجوز یا در حال طی مراحل دریافت مجوز از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *