دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
خانه » ویژه » ادغام بانک ها ممکن است، ادغام بیمه ها ناممکن؟!

ادغام بانک ها ممکن است، ادغام بیمه ها ناممکن؟!

از مدت ها پیش و به ویژه با چالشی که شرکت بیمه توسعه در صنعت بیمه ایجاد کرد، پیشنهاد ادغام شرکت های بیمه مطرح شد. این موضوع گرچه تا مدتها در نهانخانه ذهن ها پنهان شده بود، اما با اظهار نظر اخیر رئیس کل بیمه مرکزی بار دیگر مورد توجه قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، غلامرضا سلیمانی امیری این گونه اظهار نظر کرده بود: «بنا بر این است که پیشنهاد ادغام شرکت های بیمه‌ای را به شرکت ها بدهیم، اما طبیعی است که باید قبل از این که بخواهیم این ادغام را انجام دهیم، آمادگی سهامداران را نیز داشته باشیم. با این حال ما تلاش خود را در این راستا خواهیم داد و شرکت ها را به ادغام تشویق خواهیم کرد.»

او کمی بعد از این اظهار نظر، به خبرنگار ما این طور گفت: «من گفته ام یکی از روش های مواجهه با شرکت هایی که ممکن است «مشکل داشته باشند»، ادغام است. به این شرکت ها اعلام کرده ایم که یا ادغام شوند و یا افزایش سرمایه بدهند.»

این ها گرچه می توانست، «خبر» هایی از سوی رئیس کل بیمه مرکزی تلقی شود، اما با مخالفت هایی رو به رو شد. به عنوان مثال مجید بنویدی مدیرعامل سابق شرکت بیمه میهن در واکنش به این اظهار نظر، گفت: ادغام شرکت های بیمه از لحاظ قانونی با مشکل مواجه است و به نظر من ادغام شرکت ها امکان پذیر نیست.

او معتقد بود که «سهامداران شرکت های بیمه را نمی توان به ادغام راضی کرد، اما شاید آنچه مد نظر بوده، سپردن تعهدات یک شرکت به شرکتی دیگر باشد که همین هم بسیار سخت و بعید است.»

عبدالرسول عطایی مدیرعامل سابق شرکت بیمه حافظ نیز که از مخالفان ادغام شرکت های بیمه است، این گونه گفته است که «سهم شرکت های دولتی از بازار بیمه کشور مرتب در حال کاهش است و این نتیجه خصوصی سازی است.»

ادعاهایی مانند نبود امکان توافق میان سهامداران برای ادغام شرکت های بیمه کوچک، عدم امکان سپردن تعهدات شرکت ها به یکدیگر و نیز نبود امکان بازارسازی برای شرکت های بزرگ، در حالی مطرح می شود که نظام بانکی چند بار این روش را با موفقیت امتحان کرده است.

در تازه ترین نمونه، بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و مؤسسه اعتباری کوثر قرار است در یک پروژه بزرگ، در بانک سپه ادغام شوند.

این ادغام چند پیام مشخص دارد. نخست این که ادغام در بانک های منتسب به نهادهای نظامی صورت می گیرد. در واقع بانک مرکزی و نهادهای بالادستی که از این ادغام حمایت کرده اند، به این باور رسیده اند که فعالیت بانکی نهادهای نظامی باید ادغام و اتفاقا به یک بانک دولتی سپرده شود.

دوم این که می توان فعالیت های چند بانک با سهامداران متفاوت را در یک بانک ادغام کرد، بدون این که خللی در فعالیت های آن و نیز مطالبات سهامدارانش ایجاد شود.

سوم این که اگر اراده ای برای این کار وجود داشته باشد، انجام شدنی است. طبیعی است که ادغام شرکت های بیمه کوچک با توانگری پایین، سهم بازار کم و ناتوان در ارائه خدمات به مشتریان می تواند توان نظارتی بیمه مرکزی را نیز متمرکز کند و طبعا از ادغام چند بانک با دامنه فعالیت بیشتر، بسیار ساده تر است.

* کد خبر: 9996

این را نیز بررسی کنید

بیمه گران خارجی از ایران رفته اند

تازه ترین فهرست دفاتر ارتباطی مؤسسات بیمه و مؤسسات کارگزاری بیمه خارجی دارای پروانه فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *