چهارشنبه , ۲ تیر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » شتر ۵۰ درصد گران شد؛ حق بیمه شخص ثالث چقدر افزایش می یابد؟

شتر ۵۰ درصد گران شد؛ حق بیمه شخص ثالث چقدر افزایش می یابد؟

دامپروران می گویند قیمت شتر در سال جاری به نسبت سال گذشته دست کم ۵۰ درصد افزایش یافته است. این به آن معناست که نرخ دیه نیز می تواند متناسب با همین رقم افزایش یابد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، «شتر» در حال حاضر ملاک محاسبه نرخ دیه انسان در کشور ماست و از این رو تغییرات نرخ آن می تواند بر محاسبه نرخ حق بیمه شخص ثالث نیز اثر گذار باشد.

هر سال در اواخر اسفند ماه، نرخ دیه توسط قوه قضاییه اعلام و بر همین اساس نرخ حق بیمه شخص ثالث سال آینده نیز مشخص می شود.

با وجود نوسانات قیمتی رخ داده در بازار، پیش بینی می شود که نرخ دیه نیز افزایش چشمگیری داشته باشد. خبرنگار ما با چند پرورش دهنده شتر در بازار گفت و گو کرد و آخرین قیمت های آن را جویا شد.

به گفته یک پرورش دهنده فعال شتر در خراسان شمالی، هم اکنون متوسط قیمت یک نفر شتر در بازار ۱۵ میلیون تومان است که این نرخ نسبت به سال گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد کرده است.

یک پرورش دهنده شتر در استان اصفهان نیز حداقل قیمت شتر برای امسال را ۱۲ میلیون تومان اعلام کرد و گفت که همین شتر در سال گذشته ۸ میلیون تومان به فروش رسیده است.

نرخ دیه کامل در ماه‌های غیر حرام برای سال ۱۳۹۷ مبلغ دو میلیارد و سیصد و ده میلیون ریال معادل ۲۳۱ میلیون تومان تعیین شد. در صورتی که متناسب با همین رقم، افزایش نرخ شتر بر نرخ دیه تاثیر بگذارد، می توان پیش بینی کرد که نرخ دیه نیز تا ۵۰ درصد و به تناسب آن نرخ حق بیمه شخص ثالث نیز تا همین میزان افزایش یابد.

 

* کد خبر: 9931

این را نیز بررسی کنید

از یک خانه، چند بار حق بیمه اجباری می گیرید؟!

در حالی بر اساس ماده ۴ قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، قرار است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *