شنبه , ۲۹ مرداد ۱۴۰۱
خانه » بانک » کلان داده ها، اطلاعات ارزشمند دنیای مجازی*

کلان داده ها، اطلاعات ارزشمند دنیای مجازی*

کلان داده (۱)، اطلاعاتی شفاف، صادق، گویا و بدیع است که به علت در اختیار قراردادن اطلاعات بکر و دسته اول به مالکان سرورها، در دنیای مدرن امروزی بسیار با اهمیت می باشد. از ویژگی ناب کلان داده ها می توان به صداقت اطلاعات استخراج شده ای اشاره کرد که بر خلاف اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها که معمولاً شفاف و صادق نیست، مستند و قابل اتکاست، بنابراین کلان داده ها به عنوان منابع جدید اطلاعاتی، برای محققان علوم اجتماعی(۲) بسیار ارزشمند محسوب شده و به نظرسنجی ها و مطالعات تجربی ترجیح داده می شود.

قدرت کلان داده ها در این است که دروغ نمی‌گویند زیرا این اطلاعات از روی رفتار فیلتر نشده آدم‌ها جمع‌آوری شده و به این ترتیب همیشه حقیقت را نشان می‌دهند. در واقع احتمال اینکه آدم‌ها در هنگام جست‌وجو (۳) کردن، اطلاعات تحریف شده را در موتورهای جستجو و فضای وب وارد کنند، بسیار کم است. هنگام جست‌وجو، هیچ پرسشنامه‌ای درکار نیست و مخاطب به تنهایی در برابر دنیای اینترنت قرار می گیرد. در حقیقت جست‌وجوهای اینترنتی عاری از دروغ هستند و مخاطب فقط به دنبال موضوع مورد علاقه خود می باشد.

در سرورهای گوگل، اطلاعات افراد، ناشناس می‌ماند و مشخص نیست چه کسی چه چیزی را جست‌وجو می‌کند، اما با نگاهی کلی به جست‌وجو های انجام شده می‌توان به الگویی دست یافت که به دارندگان اطلاعات کلان، کمک می‌کند تا دریابند مردم فلان منطقه چه تمایلاتی دارند، به چه چیزهایی فکر می‌کنند، از چه چیزهایی خوششان می آید، به چه رنگی علاقمند هستند و…

صاحبان اطلاعات می توانند با تمسک به دیتای با ارزشی که در اختیار دارند، دست به اقدامات مهندسی اجتماعی زده و تحولاتی همچون انتخابات و رفرم ها را به نفع خود رقم بزنند. به عنوان مثال در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، شبکه اجتماعی فیسبوک، متهم به فروش کلان داده های خود به کمپین انتخاباتی ترامپ شد. مارک زاکربرگ بنیانگذار و مدیرعامل فیسبوک اعتراف کرد که کلان داده های ارزشمندی را در اختیار کمپین انتخاباتی ترامپ قرار داده و برخی از نهاد های مدنی آمریکا مدعی هستند کمپین ترامپ از این داده ها به منظور پیروزی وی در انتخابات استفاده کرده است.

افراد معمولاً اطلاعات خصوصی‌ خود را که در گفتن آنها برای نزدیک ترین آشنایان خود تردید دارند را به راحتی و با دست و دل بازی در اختیار کانال‌ها و شبکه‌های اجتماعی اینترنتی قرار می دهند؛ اطلاعاتی که از نظر آنها بی ارزش است. اما مجموع همین اطلاعات به ظاهر بی‌ارزش و فردی به قیمت میلیون‌ها دلار به موسسات تحلیل داده‌ها فروخته می شود تا به منظور نائل شدن به مقصود، مورد استفاده قرار گیرد.

کلان داده ها بسیار با ارزش و معتبر هستند و اهمیت آنها به مراتب از نظرسنجی ها بیشتر است. کلان داده ها بر خلاف نظرسنجی ها و گفتگوهای محاوره ای، دروغ نمی گویند. اگر می خواهید به درونیات یک فرد پی ببرید، کافیست دریابید او ظرف یک سال گذشته چه کلمه ها، عبارات، موضوعات و افرادی را در موتورهای جستجو و شبکه های اجتماعی سرچ کرده است. البته شما به این اطلاعات دسترسی ندارید، اما سرویس دهنده های گوگل، فیسبوک، اینستاگرام و… دارای چنین اطلاعاتی هستند و به راحتی می توانند با کلان داده ها وضعیت اجتماعی یک منطقه را آنالیز کنند.

۱٫ Big Data
۲٫ Social science
۳٫ Search

*محمدرضا چراغی زرمهری، کارشناس فضای مجازی

* کد خبر: 9912

این را نیز بررسی کنید

رییس کمیسیون عمران مجلس: بازگشایی گره تولید با روش‌های نوین تامین مالی

رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر ضرورت همکاری بیش از پیش بانک‌ها با بخش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *