دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
خانه » ویژه » احتمال جلوگیری از فروش بیمه نامه شخص ثالث توسط دو شرکت

احتمال جلوگیری از فروش بیمه نامه شخص ثالث توسط دو شرکت

رئیس کل بیمه مرکزی احتمال جلوگیری از فروش بیمه نامه شخص ثالث توسط دو شرکت بیمه در صورت عدم اصلاح وضعیت مالیشان را مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، بیمه مرکزی مدتی پیش اسامی شرکت هایی که مجاز به فروش بیمه نامه شخص ثالث هستند را منتشر کرد. بر اساس فهرست منتشر شده، وضعیت شرکت های بیمه آرمان، تعاون، حافظ و تجارت نو «در دست بررسی» است.

بر اساس ماده ۵ قانون بیمه شخص ثالث، به جز شرکت بیمه ایران، سایر شرکت های بیمه متقاضی فعالیت در این رشته می توانند پس از اخذ مجوز از بیمه مرکزی اقدام به فروش این بیمه نامه کنند. ادامه فعالیت در رشته بیمه شخص ثالث برای شرکت هایی که در زمان تصویب این قانون در این رشته فعال هستند، منوط به اخذ مجوز از بیمه مرکزی ظرف مدت دو سال از تاریخ لازم الاجرا شدن آن است.

این قانون دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی تصویب شد و در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ به تأیید شورای نگهبان رسید. به عبارت دیگر، از ابتدای خرداد ماه سال جاری، باید درباره فروش بیمه نامه شخص ثالث توسط شرکت ها تصمیم گیری می شد.

اکنون این سوال مطرح است که چهار شرکت با وضعیت «در دست بررسی» چگونه به فروش بیمه نامه شخص ثالث ادامه می دهند؟

رئیس کل بیمه مرکزی در این باره به خبرنگار ما اعلام کرد که نهاد ناظر با شرکت های بیمه در این زمینه ارتباط نزدیکی دارد و شرکت ها وضعیت خود را اصلاح کرده اند.

غلامرضا سلیمانی امیری با اشاره به این که وضعیت فروش بیمه نامه شخص ثالث «چهار شرکت» به موضوع سرمایه آنها مربوط است، گفت: از این چهار شرکت، دو شرکت افزایش سرمایه داده اند و دو شرکت دیگر باقی مانده اند.

رئیس کل بیمه مرکزی با بیان این که به این دو شرکت برای اصلاح وضعیت موجود مهلت داده شده است، تاکید کرد: این شرکت ها اگر شرایطشان را اصلاح نکنند، جلوی ادامه فعالیت آنها در این رشته را خواهیم گرفت.

سلیمانی امیری در پاسخ به این سوال که دو شرکت دیگر، چگونه بدون دریافت مجوز رسمی فروش بیمه نامه شخص ثالث، همچنان به فروش این بیمه نامه ادامه می دهند نیز گفت: موضوع افزایش سرمایه شامل چند چند مرحله مانند پرداخت پول و بلوکه کردن آن در بانک تا ثبت رسمی و اعلامیه شدن در روزنامه رسمی است که معمولا قسمت آخر آن زمان بر است، اما از دیدگاه ما زمانی که پول در بانک بلوکه شد، افزایش سرمایه انجام شده و مشکلی برای ادامه صدور بیمه نامه شخص ثالث وجود ندارد.

* کد خبر: 9809

این را نیز بررسی کنید

بیمه گران خارجی از ایران رفته اند

تازه ترین فهرست دفاتر ارتباطی مؤسسات بیمه و مؤسسات کارگزاری بیمه خارجی دارای پروانه فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *