پنج شنبه , ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه » ویژه » یک تجربه شخصی از اهدای جوایز پولی + فایل صوتی و حکم شرعی

یک تجربه شخصی از اهدای جوایز پولی + فایل صوتی و حکم شرعی

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

مدتی پیش در شرکتی کار می کردم که به گرفتن جایزه های پولی معتاد بود. این شرکت در سایت خودش بخشی را به همین موضوع اختصاص داده و انواع و اقسام تندیس ها، گواهینامه ها و مدال های که با همین روش دریافت کرده بود را به نمایش گذاشته بود.

یک بار که مدیران شرکت قصد داشتند برای گرفتن یکی از همین جوایز به دوبی سفر کنند، انجام امور رسانه ای مرتبط با آن به من سپرده شد. کنجکاو شدم که بدانم موضوع جایزه چیست و چطور به این شرکت تعلق گرفته است.

قرار بر این بود که پنجشنبه شب جشنی در دوبی برگزار و جوایز به برندگان آن اهدا شود. عصر چهارشنبه با دبیرخانه شرکت برگزار کننده مراسم در ایران تماس گرفتم. گفتم میخواهم یکی از برندگان این جایزه باشم و شرایطش را جویا شدم.

با توجه به این که تنها یک روز به برگزاری مراسم باقی مانده بود، توقع این بود که با پاسخ منفی مواجه شوم، اما نتیجه کاملا برعکس بود. چند بار گوشی دست به دست شد و در نهایت مدیر اصلی شرکت برگزار کننده با من صحبت کرد. کمی درباره سوابقم پرسید و من گفتم رزومه چندان پر باری ندارم، اما به گرفتن این جایزه احتیاج دارم.

پاسخ نهایی به من این بود: فردا ساعت ۷ صبح با پنج هزار دلار نقد به شرکت مراجعه کنید. برای شما بلیت تهیه می کنیم. لطفا فقط کت و شلوار مشکی بپوشید. ظهر حرکت می کنیم و شب در دوبی جایزه را دریافت می کنید!

یکی از مسائلی که این روزها به شدت در کشور رایج شده و هیچ نهادی هم مسئولیت آن را برعهده نمی گیرد، جشنواره ها و همایش هایی است که به شرکت کنندگان در آن انواع گواهینامه، تندیس، مدال یا امثال آن را با عناوینی چون «سازمان برتر»، «مدیر برتر»، «سازمان پیشتاز» یا … اهدا می کنند.

شرکت ها و سازمان ها هم این نمادها را دریافت کرده و آنها را در تبلیغات خود استفاده می کنند. آنها با استناد به همین تندیس ها، مشتریان را فریب داده و محصول خود را می فروشند.

اخیرا با یکی از برگزارکنندگان این نوع مراسم ها گفت و گویی کرده ام که فایل صوتی آن را می توانید بشنوید:

همین موضوع را با سه تن از مراجع معظم تقلید مطرح و حکم شرعی آن را خواستار شدم. سوال ارسالی و پاسخ های دریافتی به این شرح است:

سوال:

با سلام. به تازگی جشنواره ها و همایش هایی در کشور برگزار می شود که در آن با دعوت از بنگاه های تجاری و در ازای دریافت مبالغی تحت عنوان «هزینه برآورد آثار»، «هزینه داوری»، «حق مشارکت» یا «هزینه ارزیابی»، به شرکت کنندگان انواع «تندیس»، «لوح تقدیر»، «گواهینامه» و … ارائه می شود.

شرکت ها نیز این تندیس ها را در تبلیغات خود استفاده کرده و به مخاطب چنین القا می کنند که دریافت این تندیس ناشی از عملکرد مطلوب آنها بوده است، حال آن که اساسا همه مشارکت کنندگان در آن همایش یا جشنواره تنها و تنها با پرداخت هزینه های یاد شده، همان تندیس یا گواهینامه را دریافت کرده اند.

آیا استفاده از چنین لوح و تندیس هایی در تبلیغات و اخبار برای مطلوب جلوه دادن عملکرد شرکت ها، اشکال شرعی ندارد؟ آیا این کار مصداق فریب مخاطب نیست؟

پاسخ ها:

 

دفتر حضرت آیه الله العظمی صانعی

بسمه تعالی

باعرض سلام ؛

به طور کلی کذب و یا فریب مشتری شرعا جایز نمی باشد. این بود حکم کلی مسئله و از قضیه شخصیه اطلاعی نداریم.

 

دفتر مرجع عالیقدر آقای سید علی حسینی سیستانی

بسمه تعالى

دروغ حرام است و همچنین غش در معامله حرام است.

 

دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی

با اهداء سلام و تحیت؛

اظهار مطالب خلاف واقع جایز نبوده و فریب محسوب می شود. تنها در صورتی که لوح تقدیر یا تندیس بخاطر عملکرد مطلوب و… اعطا شده است، می توان این مطلب را نزد مشتری اظهار نمود.

* کد خبر: 9616

این را نیز بررسی کنید

درخواست مجدد بیمه مرکزی از ۱۸ شرکت بیمه برای عضویت در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی در نامه ای به مدیران عامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *