یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » صرفه جویی بزرگ با رسیدهای کوچک، دستاورد به پرداخت ملت

صرفه جویی بزرگ با رسیدهای کوچک، دستاورد به پرداخت ملت

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که با وجود میلیون های تراکنش روزمره در خودپردازها، کارت خوان ها و سایر ابزار بانکداری غیرحضوری، چه حجمی از رسیدهای کاغذی مصرف و بعد به زباله تبدیل می شوند؟!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، روزانه میلیون ها تراکنش بانکی توسط مشتریان نظام بانکی انجام می شود. در خودپردازها این امکان ایجاد شده که مشتری دریافت یا عدم دریافت رسید را انتخاب کند.

با این حال در دستگاه های کارتخوان، الزاما رسید کاغذی به مشتری ارائه می شود و تنها فروشنده است که می تواند درباره دریافت یا عدم دریافت رسید کاغذی تصمیم بگیرد.

در شرایطی که کاغذهای حرارتی مورد استفاده در دستگاه های کارت خوان، وارداتی است و هر سال نظام بانکی حجم قابل توجهی به این منظور هزینه می کند، از سوی دیگر دریافت رسید هم حق مشتری است، چطور می شود این هزینه ها را مدیریت کرد؟

خبرنگار ما برای بررسی این موضوع، رسیدهای کاغذی چندین شرکت ارائه دهنده خدمات بانکداری غیرحضوری در دستگاه های کارت خوان را کنار هم گذاشت و به نتیجه جالبی رسید.

موضوع از این قرار است که اطلاعات مندرج در رسیدهای کاغذی، تقریبا یکسان است. با این حال در برخی رسیدها، اطلاعاتی اضافی درج شده که مورد نیاز مشتری نیست. همچنین نوع فونت انتخاب شده، اندازه فونت، اشکال استفاده شده در پیام و نیز شکل و چیدمان نوشته ها می تواند اندازه نهایی رسید را تغییر بدهد.

آنچه از کنار هم قرار دادن رسیدهای کاغذی دریافتی از کارتخوان ها به دست آمد، این بود که اندازه آنها یکسان نیست. در این میان رسیدهای ارائه شده توسط شرکت به پرداخت ملت، از همه کوچکتر است.

محاسبه صرفه جویی ناشی از کوچک سازی رسیدهای کاغذی کارت خوان های به پرداخت ملت با حجم گسترده تراکنش های صادره از این پذیرنده، می تواند عدد بسیار بزرگ و قابل توجهی باشد. این عدد نه تنها هزینه های بانک را کاهش می دهد، بلکه از خروج حجم قابل توجهی ارز نیز جلوگیری خواهد کرد.

* کد خبر: 9428

این را نیز بررسی کنید

«جباری» بیمه رازی را متحول کرد

بیش از شش ماه از حضور علی جباری در شرکت بیمه رازی می گذرد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *