چهارشنبه , ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
خانه » بانک » آغاز به کار نخستین جشنواره اینفوگرافیک «رسم سرخ»

آغاز به کار نخستین جشنواره اینفوگرافیک «رسم سرخ»

مدیرکل اسناد و انتشارات بنیاد شهید از آغاز به کار نخستین جشنواره اینفوگرافیک با عنوان «رسم سرخ» به منظور به تصویر کشیدن دستاوردهای چهل ساله انقلاب اسلامی با هنر اینفوگرافیک و نیوز گرافیک و موشن اینفوگرافیک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، رحیم نریمانی با بیان اینکه جشنواره «رسم سرخ»، یک جشنواره بین المللی اینفوگرافیک در حوزه ایثار و شهادت است گفت: این جشنواره در سال نخست فعالیت خود در سطح ملی و با تمرکز بر موضوع «چهل سال ایثار و پایداری در قاب اینفوگرافیک» برگزار شده و در سالهای آتی ابعاد بین المللی خواهد یافت.

وی افزود: این جشنواره ۷ محور اصلی فرهنگ ایثار و شهادت، ایثار اجتماعی، دیپلماسی ایثار، خودباوری و همگرایی ملی، عزت و اقتدار، جنگ نرم و صلح و همچنین بخش ویژه با عنوان دستاوردهای چهل سال انقلاب اسلامی در قاب اینفوگرافیک برگزار خواهد شد.

نریمانی اضافه کرد: بخشهای این جشنواره برای ارسال آثار اینفوگرافیک و نیوزگرافیک عبارتند از: اینفوگرافیک ایستا یا ثابت و موشن اینفوگرافیک یا اینفوگرافیک متحرک هستند.

وی مهلت شرکت در این جشنواره را تا ۱۲ بهمن ۹۷ اعلام کرد و گفت: بناست تا در بهمن ماه همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، از برگزیدگان این جشنواره در دو بخش مذکور تقدیر شود.

مدیر اسناد و انتشارات بنیاد شهید در اشاره به جوایز برگزیدگان در هر بخش گفت: به برگزیدگان در رتبه اول ۳۰ میلیون ریال، لوح تقدیر و تندیس جشنواره، رتبه دوم ۲۰ میلیون ریال، لوح تقدیر، رتبه سوم ۱۰میلیون ریال ، لوح تقدیر و شایسته تقدیر ۵ میلیون ریال و لوح تقدیر اختصاص خواهد یافت.

نریمانی با بیان اینکه هدف از برگزاری این جشنواره، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت با بهره گیری از روشهای نوین بصری سازی اخبار و اطلاعات به ویژه در قالبهای مختلف اینفوگرافیک و نیوزگرافیک (گرافیک خبری) و همچنین ایجاد زمینه های رقابتی برای تولید آثاری با همین رویکرد است گفت: یکی از عمده دلایل ورود بنیاد شهید به حوزه اینفوگرافیک به عنوان یکی از ابزارهای هنری، تأسی گرفتن از این فرمایش مقام معظم رهبری است که می فرمایند: دفاع از عظمت ایران، از فرهنگ ایران، از خانوادهی ایرانی، از حرکت باشکوه ملّت ایران و … فقط با سخنرانی و نگارش نیست؛ هنر باید میداندار باشد.

وی با اشاره به محتوا و مضامین پوستر جشنواره گفت: انتخاب عنصر بصری نقاله با هدف نشان دادن روند رو به رشد پیشرفتهای انقلاب صورت گرفته به طوری که افزایش درجه، نماینگر سرعت و وسعت رشد است.

نریمانی تأکید کرد: در این پوستر تلاش شده تا به شکلی ساده به نشان دادن ایثار و پایداری های صورت گرفته در طول ۴۰ سال از پیروزی انقلاب با استفاده از رنگ قرمز و نشان رنگ حماسه و ایثار اقدام شود با این توضیح که این نشانه ها اشاره به سال خاصی ندارند و تقسیم آنها نیز بر روی نقاله با تأکید بر فرم و از منظر زیبایی شناسانه صورت گرفته است.
وی از علاقمندان و فعالان حوزه اینفوگرافیک و نیوزگرافیک در سراسر کشور دعوت کرد تا با مراجعه به سایت infographic.navideshahed.com در این جشنواره هنری شرکت کرده و در توسعه حوزه اینفوگرافیک در ایران مشارکت نمایند.
شایان ذکر است اعضاء کمیته داوران این جشنواره دکتر مریم سلیمی، دکتر رحیم نریمانی، دکترمحمود مختاریان، سلمان رئیس عبداللهی، دکتر شاکر واثقی، شعیب حسینی مقدم، دکتر احمد علی اکبری و محمد حسنی هستند.

* کد خبر: 9347

این را نیز بررسی کنید

بانک سپه

طرح بخشودگی جرائم تأخیر بدهی تسهیلاتی در بانک سپه

بانک سپه به منظور تکریم مشتریان خود از عید سعید فطر تا عید غدیر خم، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *