شنبه , ۹ بهمن ۱۴۰۰
خانه » ویژه » جذابیت زیاد «صنعت بیمه» برای پولشویی

جذابیت زیاد «صنعت بیمه» برای پولشویی

نویسندگان کتاب «نگاهی به تخلف و تقلب در صنعت بیمه» معتقدند که صنعت بیمه با توجه به ماهیت فعالیت هایش می تواند محلی برای فعالیت پولشویان باشد.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، این کتاب که توسط نظرعلی صلاحی نژاد و بهروز آرمان فر تالیف شده، بخشی را به مفهوم پولشویی و آثار آن اختصاص داده است. در این بخش تاکید شده که «با توجه به گسترش روز افزون بیمه های زندگی در ایران، پولشویی در صنعت بیمه می تواند یکی از موانع رشد و توسعه صنعت در سال های آتی باشد.»

از آنجا که موضوع پولشویی و پیوستن ایران به FATF بحث روز محافل سیاسی و اقتصادی است، بخش های مرتبط با این سوژه در کتاب «نگاهی به تخلف و تقلب در صنعت بیمه» می تواند جذاب باشد.

آن طور که در این کتاب آمده، «بخش بیمه می تواند برای پولشویانی که به دنبال سرمایه گذاری در بخش مالی هستند جذاب باشد، به طوری که برای آنها، زمینه برگشت مطمئن و قابل اعتماد سرمایه را فراهم می کند. اگر پولشو قادر باشد سرمایه ای را به محصول بیمه ای انتقال دهد و دستمزدی را از شرکت بیمه دریافت کند، پس او سرمایه اش را از طریق مشروع به دست آورده است.»

این کتاب درباره روش های پولشویی در صنعت بیمه نیز توضیحاتی ارائه کرده است. به عنوان مثال در آن نوشته شده که «یکی از روش های موثر این است: شوینده پول ابتدا با پرداخت وجه نقد اقدام به خرید محصول بیمه ای می کند و سپس در اسرع وقت قرارداد را فسخ و پولش را دریافت می کند. تحت پوشش بیمه قراردادن یک دارایی گران قیمت از طریق یک حواله انتقالی بانکی با نرخ بالای حق بیمه و سپس درخواست لغو قرارداد و گرفتن پول، از جمله این فنون است.»

نویسندگان این کتاب معتقدند «در کشورهای در حال توسعه مانند ایران، بخش بیمه بیشتر در معرض آسیب پولشویی است و دلیل آن هم مستثنی کردن اقدامات و تدابیر احتیاطی در کشورهای در حال توسعه است. از سوی دیگر، بیش از دو سوم موارد پولشویی در صنعت بیمه جهان در بخش های مرتبط با بیمه عمر صورت می گیرد.»

پولشویی در صنعت بیمه علائمی دارد. بیمه نامه ای که از جانب یک مشتری بالقوه در مکان دور تقاضا می شود، در حالی که بیمه نامه مشابه را می توان از مکان نزدیک تر تهیه کرد؛ مشتریانی که بیمه نامه با حق بیمه بالا و خارج از توان مالی خود را می گیرند؛ مشتریانی که درخواست فسخ سریع بیمه نامه را دارند و یا متقاضیانی که از چک شخص ثالث برای خرید بیمه نامه استفاده می کنند، مشکوک به پولشویی هستند.

* کد خبر: 9294

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/سهم شرکت های بیمه از تامین مالی سریال «پلاک ۱۳» + سند

خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان به سندی دست یافته که سهم شرکت های بیمه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *