جمعه , ۳۰ مهر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » علل عدم جذابیت سرمایه گذاری در صنعت بیمه از زبان مدیرعامل بیمه رازی

علل عدم جذابیت سرمایه گذاری در صنعت بیمه از زبان مدیرعامل بیمه رازی

مدیرعامل شرکت بیمه رازی با بررسی علل نبود جذابیت برای سرمایه گذاری در صنعت بیمه، تاکید کرد که عوامل پیرامونی و داخلی، باعث شده این صنعت به یکی از کم بازده ترین ها در حوزه سرمایه گذاری تبدیل شود.
مجید بختیاری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان با بیان این که متاسفانه سهامداران کنونی از سرمایه گذاری خود در صنعت بیمه رضایت چندانی ندارند و سرمایه گذاران جدید نیز برای ورود به این حوزه رغبت نمی کنند، گفت: مطالعات نشان می دهد بین ۵۲ صنعت موجود در کشور، صنعت بیمه از لحاظ سودآوری برای سهامداران رتبه ای در حدود ۴۲ را دارد و این مطلوب هیچ کس نیست.
وی با اشاره به این که «مسائل پیرامونی» به ویژه «نوع نگاه حاکمیت» به این صنعت باعث بروز مشکلاتی در نحوه اداره شرکت های بیمه و نیز عدم سوددهی مناسب سهام بیمه ای ها شده است، گفت: وضع عوارض متعدد مثل مالیات ارزش افزوده، سهم وزارت بهداشت و سهم نیروی انتظامی باعث شده نقدینگی موجود در اختیار شرکت های بیمه کم شده و در نتیجه سود حاصل از فعالیت ها کاهش یابد.
بختیاری تاکید کرد که نوع نگاه قانون گزار به صنعت بیمه، مطلوب نیست و از همین رو حرف بیمه گران به درستی شنیده نمی شود.
مدیرعامل شرکت بیمه رازی همچنین به رفتار قوه قضاییه و تعیین نرخ دیه بر مبنای موازین شرعی اشاره و خاطرنشان کرد: با این حال به بیمه گران اجازه داده نمی شود که نرخ بیمه نامه را بر اساس موازین فنی و اکچوئری محاسبه کنند و این یک عدم توازن میان حق بیمه و خسارت پرداختی ایجاد می کند.
به گفته بختیاری، اطلاعات موجود نشان می دهد عمده پرونده های مطرح شده در محاکم قضایی به زیان بیمه گران ختم شده است.
وی در ادامه به بررسی مسائل درونی صنعت بیمه که جذابیت آن برای سهامداران را از بین برده است پرداخت و با بیان این که متاسفانه در داخل صنعت، خلاقیت و نوآوری وجود ندارد، گفت: سالهاست که روش های فروش و خدمات رسانی شرکت ها ثابت مانده و تغییر محسوسی نداشته است.
بختیاری با تاکید بر این که صنعت بیمه به نگاه برون گرایانه نیاز دارد، اظهار کرد: بیمه گران به یک نگاه توسعه گرا نیاز دارند.
به گفته مدیرعامل شرکت بیمه رازی، ایجاد بستر مناسب برای افراد خلاق و استقبال از استارت آپ هایی که حرف هایی برای گفتن دارند، در کنار شایسته سالاری، رعایت اخلاق و استفاده از تجارب جهانی، الزاماتی است که می تواند صنعت بیمه را از رکود کنونی نجات داده و آن را به صنعتی جذاب برای سرمایه گذاران بدل کند.

* کد خبر: 9050

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *