دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » کاهش ارزش پول ملی به زبان ساده!

کاهش ارزش پول ملی به زبان ساده!

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

کاهش ارزش پول ملی، عبارتی است که بارها و بارها شنیده ایم و اثر آن را در خرید مایحتاج روزانه، خودرو، مسکن و … دیده ایم، اما این بار من صحنه های عجیب تری از اثر این اتفاق را دیدم که هم برای ما به عنوان ناظر و هم برای خارجی ها بسیار عجیب بود.

حدود دو هفته پیش به مشهد سفر کردم. در خیابان منتهی به حرم امام، چند هتل بسیار مجلل دیدم و با این تصور که اقامت در آنها حتما بسیار گران است، به دنبال هتل هایی با قیمت مناسب تر رفتم. پیدا کردن هتل با قیمت کمتر البته کار سختی نیست، چون مشهد پر از هتل های متنوع و مختلف است. شب، سر و صدای زیادی از طبقه بالای ما شنیده شد، طوری که همه ساکنین طبقه بیرون آمدند. با آمدن مسئولان هتل، مشخص شد که در طبقه بالا که چند نفر خارجی در اتاق های مختلف آن ساکن بودند، جشنی برپاست.

آنها با سر و صدای بسیار زیادی مشغول شادی کردن بودند. تذکر مسئولان هتل هم نتوانست کاری از پیش ببرد. خارجی های ساکن در هتل ظاهرا هر کدامشان یک اتاق گرفته بودند، چون با پولی که آنها همراهشان آورده بودند، به سادگی می شد یک اتاق بزرگ را با قیمت بسیار کم تحویل گرفت.

دو روز اقامت ما در آن هتل با همان سر و صداها همراه بود و ظاهرا مسئولان هتل هم نتوانستند برای حل مشکل کاری بکنند. هتلی که هر شب اقامت در آن ۱۵۰ هزار تومان قیمت داشت، یعنی فقط حدود ۱۰ دلار!

از سر کنجکاوی به هتل های مجلل خیابان امام رضا هم سری زدم. قیمت یک اتاق دو تخته تقریبا حدود شبی ۵۰۰ هزار تومان بود. در لابی هتل پر بود از خارجی ها و به جز چند نفر، ایرانی دیگری آنجا ندیدم.

در بازار رضا هم کمی قدم زدم. در حالی که ایرانی ها از جمله خود من برای خرید به دنبال اجناس با قیمت پایین بودیم، خارجی های دلار به دست، بسته های بزرگ زعفران را می خریدند. به چشم خودم دیدم یک نفر از همان خارجی ها دو کیسه پر از بسته های زعفران را خرید و بابت این خرید ارزان قیمتش به شدت خوشحال بود.

گذشت تا همین دو روز پیش که به قم رفته بود. در یکی از مجتمع های مجلل بین راهی که برندهای پوشاک خارجی هم در آنجا حضور چشمگیری دارند، یک اتوبوس از مسافران اروپایی پیاده شده بودند و در آنجا خرید می کردند. در یک فروشگاه که انواع سوهان و شکلات های دست ساز را با قیمت های بیش از ۵۰ هزار تومان برای هر بسته کوچک می فروخت، هموطنان زیادی را دیدم که فقط به نگاه کردن اجناس و سر تکان دادن اکتفا می کردند.

با این حال هر کدام از آن خارجی ها، حداقل پنج شش بسته انواع خوراکی برداشته بودند. تصور کنید که آنها فقط با ۱۰ دلار می توانستند سه بسته سوهان اعلا بخرند، همان سوهانی که سوغات ایران است، اما ایرانی ها این روزها نمی توانند آن را بخرند!

* کد خبر: 9000

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *