یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » راهنمای انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه نامه شخص ثالث

راهنمای انتقال تخفیف عدم خسارت بیمه نامه شخص ثالث

هیات دولت در جلسه روز گذشته خود، آیین نامه اجرایی یکی از مواد قانون بیمه اجباری خسارات وارد شده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه موضوع نحوه انتقال تخفیفاتِ نداشتن حوادث منجر به خسارت به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، بر اساس این مصوبه در صورت انتقال مالکیت وسیله نقلیه، سابقه تخفیف عدم خسارت متعلق به انتقال‌دهنده است و انتقال­ دهنده می ­تواند سابقه تخفیف مذکور را همزمان با انتقال مالکیت به انتقال گیرنده منتقل و یا هر زمان پس از آن سابقه مذکور را به وسیله نقلیه دیگر از همان نوع که متعلق به وی یا همسر، والدین یا اولاد بلاواسطه وی باشد، منتقل کند.

موضوع چیست؟

سوال مهمی که برای همه دارندگان خودرو پیش از این مطرح بود این بود که با فروش خودرو، تکلیف تخفیف های موجود بر روی بیمه نامه شخص ثالث چه خواهد شد؟ در روش پیشین، همه تخفیف ها به خریدار خودرو منتقل می شد، چون بیمه نامه شخص ثالث برای خودرو و نه برای مالک آن صادر می شود.

روش پیشین مشکلات متعددی را ایجاد می کرد. نخست این که مالک وسیله نقلیه پس از چند سال عدم خسارت، تخفیف قابل توجهی را بر روی بیمه نامه شخص ثالث دریافت می کرد و هنگام فروش، این تخفیف را بدون هیچ چشمداشتی به خریدار واگذار می کرد! از سوی دیگر اگر خریدار خودرو فردی خاطی، دارای سابقه تصادف متعدد و دارای جرائم رانندگی فراوان هم بود، بیمه نامه خودروی خریداری شده توسط او این سوابق را به هیچ وجه نشان نمی داد. در واقع دارنده خودروی جدید، مانند کسی بود که هرگز تصادفی نداشته و به همین دلیل از چند سال تخفیف در بیمه نامه شخص ثالث هم برخوردار است!

در روش جدید اما این مشکلات حل شده است و فروشنده خودرو می تواند سوابق تخفیف بیمه نامه شخص ثالث را برای خودش نگه دارد.

روش انتقال تخفیف ها چیست؟

در روش جدید، فروشنده خودرو هنگام انتقال اسناد، می تواند تخفیف های بیمه نامه شخص ثالث را برای خودش حفظ و به بیمه نامه شخص ثالث خودروی جدید منتقل کند.

روش کار به این صورت است که فروشنده خودرو هنگام انتقال اسناد، بیمه نامه شخص ثالث را به همراه مدارک شناسایی به شرکت صادر کننده بیمه نامه برده و تقاضای انتقال تخفیف ها را ثبت می کند. شرکت بیمه با محاسبه تخفیف ها، سندی را مبنی بر ثبت این تخفیف برای شخص درخواست کننده صادر و مبلغی را بابت حق بیمه دوره تخفیف از او دریافت می کند.

صاحب تخفیف، پس از خرید خودروی جدید و دریافت بیمه نامه شخص ثالث آن، می تواند پس از مراجعه به شرکت صادر کننده آن بیمه نامه و ارائه سند تخفیف ها، میزان تخفیف را در بیمه نامه جدید ثبت و حق بیمه تخفیفی را از کل حق بیمه صادره کسر کند.

توجه کنید!

مصوبه دولت تاکید دارد که در صورت انتقال مالکیت وسیله نقلیه و عدم انتقال سابقه تخفیف عدم خسارت توسط انتقال دهنده، خسارت هایی که بیمه گر از محل بیمه نامه برای حوادث بعد از زمان انتقال مالکیت وسیله نقلیه تا پایان مدت اعتبار بیمه نامه پرداخت می کند، سابقه بیمه ای انتقال گیرنده محسوب می شود و در سابقه تخفیف عدم خسارت انتقال دهنده منظور نخواهد شد.

* کد خبر: 8944

این را نیز بررسی کنید

«جباری» بیمه رازی را متحول کرد

بیش از شش ماه از حضور علی جباری در شرکت بیمه رازی می گذرد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *