پنج شنبه , ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
خانه » ویژه » با کاهش قیمت ها، تکلیف الحاقیه های افزایش سرمایه بیمه اتومبیل چیست؟

با کاهش قیمت ها، تکلیف الحاقیه های افزایش سرمایه بیمه اتومبیل چیست؟

مدتی پیش که نرخ ارز به شدت روند صعودی به خود گرفته بود، شرکت های بیمه با اطلاع رسانی گسترده از مردم می خواستند برای افزایش سرمایه بیمه نامه های خود از جمله بیمه نامه بدنه اتومبیل و بیمه نامه آتش سوزی اقدام کنند، اما حالا که نرخ دلار روند نزولی به خود گرفته، سوال بیمه گزاران این است که تکلیف آن الحاقیه ها چیست؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، سرمایه بیمه نامه بر اساس اظهار بیمه گزار و نظر کارشناس بیمه مشخص می شود. افزایش نرخ ارز به طور طبیعی نرخ خودروهای داخلی و خارجی را در بازار افزایش داد و در نتیجه بیمه گزاران مجبور بودند برای دریافت خسارت کامل در روز حادثه، سرمایه بیمه نامه خود را افزایش داده و بابت این کار حق بیمه اضافه بپردازند.

از آنجا که در کشور ما همه اقلام مصرفی و سرمایه ای، از تخم مرغ و گوجه فرنگی گرفته تا میز و صندلی و فرش و تلویزیون و یخچال، همه از نرخ ارز متاثرند، پیشنهاد دریافت الحاقیه افزایش سرمایه برای بیمه های آتش سوزی نیز مطرح شد.

با این حال، مداخله دولت در بازار ارز، باعث کاهش شدید نرخ ها شده است، به طوری که رییس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران از کاهش ۲ تا ۵۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار خبر داده و این احتمال را مطرح کرده که روند کاهش قیمت ها باز هم ادامه یابد.

سوال بیمه گزاران در شرایط کنونی این است که اگر این روند باز هم ادامه داشته باشد و حتی قیمت خودرو و سایر کالاها به نزدیک شرایط پیشین برگردد، تکلیف حق بیمه های اضافی که پرداخت کرده اند چیست؟ آیا می توان آن را از شرکت بیمه دریافت کرد؟

محمد غلامیان -کارشناس بیمه های اتومبیل- در این باره به خبرنگار ما گفت: همان طور که افزایش قیمت ها در بازار لحظه ای بود، در حال حاضر کاهش قیمت هم همان شرایط دارد و باید منتظر تثبیت بازار باشیم.

وی با بیان این که بازار خودرو، بسیار نوسانی است، اظهار کرد: بهتر است بیمه گزاران کمی منتظر بمانند تا شرایط به سکون برسد و بعد درباره بیمه نامه خود تصمیم گیری کنند.

غلامیان با تاکید بر این که بر اساس قانون، هر بیمه گزاری می تواند در هر زمان برای افزایش یا کاهش سرمایه ثبت شده در بیمه نامه خود اقدام کند، گفت: در حال حاضر هم اگر بیمه گزاری معتقد است بازار خودرو تثبیت شده و یا نیازمند کاهش دادن سرمایه بیمه نامه آتش سوزی خود است، می تواند با مراجعه به شرکت بیمه طرف قرارداد و ارائه درخواست، سرمایه بیمه نامه را کاهش داده و حق بیمه اضافی را مطالبه کند.

به گفته او، کاهش و یا افزایش سرمایه بیمه نامه، جزو حقوق بیمه گزار است، اما بیمه گزار باید بداند که در صورت افزایش دوباره قیمت ها، خسارت پرداختی به او متناسب با حق بیمه پرداختی خواهد بود.

غلامیان

* کد خبر: 8928

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ۱۷ کارگزار برخط قانونی از سوی بیمه مرکزی مشخص شدند

اسامی ۱۷ کارگزار رسمی برخط دارای مجوز یا در حال طی مراحل دریافت مجوز از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *