یکشنبه , ۲ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » یک پیشنهاد به رئیس کل بیمه مرکزی: نظارت سنتی و میدانی را تقویت کنید

یک پیشنهاد به رئیس کل بیمه مرکزی: نظارت سنتی و میدانی را تقویت کنید

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

دو ماه از انتصاب غلامرضا سلیمانی امیری به عنوان رئیس کل بیمه مرکزی گذشته و می توان گفت در این مدت کلید واژه ای که در اظهارت او بیش از همه تکرار شده، «نظارت» است.

به عنوان مثال او گفته است که «نظارت بر صنعت بیمه فقط به صورت شکلی و میدانی نیست و بسیار عمیق، گسترده و وسیع است» یا در جای دیگری با تاکید بر لزوم تقویت بخش نظارتی، گفته است: «نظارت باید توأم با احترام و اعتماد باشد و همکاران من در امور نظارتی باید حرمت فعالان صنعت بیمه را در نظر داشته باشند.»

به گفته سلیمانی امیری، «توسعه فن آوری و تکمیل زیرساخت های آی تی در مجموعه صنعت بیمه یک ضرورت جدی است و پیش از تکمیل این زیرساخت ها نمی توان توقع داشت که امر نظارت با دقت کامل صورت بگیرد.»
رئیس کل بیمه مرکزی به این هم اشاره کرده که «نظارت میدانی و فیزیکی، یک شیوه سنتی است که دیگر جایگاه قابل قبولی ندارد و باید به سمت نظارت آنلاین پیش برویم.»

تاکید سلیمانی امیری بر لزوم تقویت نظارت و استفاده از روش های جدید و آنلاین برای این کار بسیار مطلوب است، اما واقعیت این است که تجربه نشان داده، این روش برای نظارت بر شرکت های بیمه چندان پاسخگو نیست.

گزارش اخیر مرکز حراست وزارت امور اقتصادی و دارایی یکی از نمودهای روش نظارت میدانی است. آن طور که روابط عمومی وزارت اقتصاد اعلام کرده، تنها در یکی از شعب شرکت های بیمه، با بررسی نمونه ای تعدادی از پرونده خسارت جانی (دیه) بیمه نامه شخص ثالث با احتمال وجود تقلب در آنها، از طریق مقایسه گزارشات پزشکی قانونی و چگونگی بروز حوادث پرونده ها مشخص شد در برخی موارد، آدرس های درج شده و مستندات، مشابه است.

این گزارش تاکید می کند که با بررسی های بیشتر، متعاقبا تعداد ۳۱ فقره پرونده های خسارت جعلی که جاعلین و کلاهبرداران از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۶ به صورت باندی در برخی از نقاط کشور در ارتباط با این پرونده ها فعال بوده اند، کشف شده است! این نشان می دهد که هیچ کدام از سامانه های آنلاین و نظارت علمی از سال ۱۳۹۲ نتوانسته این جعل را کشف کند، تا این که یک بررسی حضوری آن هم پنج سال بعد از این موضوع پرده برداری کرده است.

بیمه مرکزی یک سال و نیم است که گزارش عملکرد شرکت های بیمه را منتشر نمی کند، چرا که همواره میان اطلاعاتی که شرکت ها به بیمه مرکزی ارسال می کردند و اطلاعاتی که سامانه های آنلاین بیمه مرکزی از عملکرد شرکت ها دریافت می کرد، تفاوت هایی وجود داشت. سلیمانی امیری البته در نشست خبری خود قول داد که این روند را متوقف و اطلاعات را منتشر کند، اما این قول او هنوز محقق نشده است.

انتشار این آمار از آن جهت مهم است که نظارت رسانه ها بر شرکت ها را محقق می کند. تجربه تلخ شرکت بیمه توسعه ناشی از همین اعتقاد به عدم استفاده از نظارت شکلی و میدانی و نیز عدم توجه به هشدارهای رسانه ای بود. حتی به خاطر دارم در آخرین نشست خبری مدیرعامل وقت شرکت بیمه توسعه از او درباره شرایط شرکت و زیاده روی در فروش بیمه نامه شخص ثالث سوال شد، اما او پاسخ داد که اوضاع کنترل شده و نگرانی خاصی در این باره وجود ندارد!

اکنون توسعه نظارت سیستماتیک مد نظر رئیس کل بیمه مرکزی است، اما این در شرایطی قابل تحقق است که اطلاعات، داده ها و فرایندها، همه به روز باشند. در حالی برخی شرکت های بیمه تلاش می کردند آیین نامه افشای اطلاعات را دور بزنند و اطلاعات خود را در گوشه هایی از سایت شرکت شان پنهان کنند، برخی از آنها حق بیمه صادره را به جای حق بیمه وصولی در صورت های مالی ثبت می کنند، یکی از آنها با گذشت بیش از ۲۰ سال از آغاز فعالیت تازه به یکی از بازارهای فرعی فرابورس پیوسته و در حال انتشار اطلاعات یک دهه پیش خود است و از سوی دیگر حتی نهادهای نظارتی بالادستی مانند سازمان بازرسی کل کشور هم با استقرار در شرکت های بیمه، پرونده های آنها را به صورت دستی و میدانی بررسی می کنند، مشخص می شود که هنوز هم همان روش های سنتی بیشتر پاسخگوست.

رئیس کل بیمه مرکزی هم یک بار به همین موضوع اشاره کرده و گفته است که «بی تردید اطلاعات صحیح، تحلیل دقیق و سرعت بالای دسترسی به اطلاعات صنعت بیمه می تواند فرایند نظارت را تکمیل کند». گویی خود او نیز به این نکته به درستی پی برده است که اطلاعات صنعت بیمه، چندان به روز نیست.

* کد خبر: 8835

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *