یکشنبه , ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
خانه » ویژه » پیشنهاد نظارت بیمه مرکزی بر صندوق های بازنشستگی

پیشنهاد نظارت بیمه مرکزی بر صندوق های بازنشستگی

پژوهشگران پژوهشکده بیمه با طرح این ادعا که «توانگری صندوق های بازنشستگی در حال تهدید» است، تاکید کرده اند که هیچ گونه نظارتی بر فعالیت این صندوق ها صورت نمی گیرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، پیش از این برخی مدیران رده بالای صنعت بیمه درباره عاقبت صندوق های بازنشستگی اظهار نگرانی کرده بودند، اما این بار پژوهشگران تلاش کردند این نگرانی را تئوریزه کنند.

آن طور که در پژوهش انجام شده با عنوان «ساز‌ و کار نظارت بر صندوق های بازنشستگی خصوصی در کشورهای منتخب و ارائه پیشنهاد» آمده، با توجه به فقدان و یا ضعف در محاسبات و برآوردهای درآمد و هزینه در سالهای گذشته، وضعیت و توانگری صندوق های بازنشستگی در حال تهدید است. با این وجود، در حالت کلی به صندوق های بازنشستگی فوق که زیر نظر ارگانها و سازمانها فعالیت می کنند، هیچ گونه نظارتی انجام نمی گیرد.

این پژوهش، صندوق های بازنشستگی بانک مرکزی، بیمه ایران، تأمین اجتماعی، جهاد کشاورزی، سازمان بازنشستگی شهرداری تهران، سازمان بازنشستگی نیروهای مسلح، صندوق بازنشستگی سازمان بنادر و دریانوردی، صندوق بازنشستگی تأمین آتیه، رفاه و آسایش کارکنان سازمان صدا و سیما، صندوق بازنشستگی شرکت ملی صنایع مس ایران، صندوق بازنشستگی فولاد ایران، صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق حمایت و بازنشستگی آینده ساز، صندوقهای بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت و صندوق بازنشستگی هواپیمایی هما را بررسی کرده است.

پژوهشگران پژوهشکده بیمه با تحلیل نظارت بر صندوق های بازنشستگی در کشورهای مختلف، این گونه نتیجه گیری کرده اند که در تمـامی این کشـورها، متـولی ارائـه خدمات تأمین اجتماعی، دولت و حاکمیت آن کشور است. همچنین در اغلب کشـورها، نظـارت کلان بـر طـرح هـای بازنشستگی برعهده وزارت خانه های کار، اقتصاد و یا سلامت است.

آن طور که نتیجه این پژوهش نشان می دهد، در اغلب کشورهای مورد مطالعه، نهادی دولتی به طور اختصاصی بر طرح های بازنشستگی نظارت مـی کنـد، از این رو پژوهشگران پژوهشکده بیمه پیشنهاد کرده اند با لحاظ برخی زیرساخت ها، بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران مـی توانـد یکـی از گزینه های مناسب برای نظارت و کنترل صندوقهای بازنشستگی صنفی و همچنین صندوقهای غیردولتی ارائه دهنده خدمات بازنشستگی در کشور باشد.

متن کامل این پژوهش را می توانید اینجا بخوانید.

* کد خبر: 8776

این را نیز بررسی کنید

انتظارات بیمه گران از دولت آینده

دولت سیزدهم به زودی کار خود را آغاز می کند، در حالی که نه تنها …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *