یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » مروری بر دیدگاه های سلیمانی امیری: «مشکل کشور تفکر است، نه افراد»

مروری بر دیدگاه های سلیمانی امیری: «مشکل کشور تفکر است، نه افراد»

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

در سابقه اظهار نظرهای غلامرضا سلیمانی امیری که به تازگی سکان بیمه مرکزی را در دست گرفته، دو موضوع را می توان به طور مشخص پیدا کرد؛ تاکید بر خدمت به مردم و لزوم توجه به بخش خصوصی.

او طی یادداشتی که با عنوان «خدمت در سازمان تامین اجتماعی مصداق عبادت است» پیش از این منتشر کرده، حضورش در سازمان تامین اجتماعی را «دوره منحصر به‌ فرد زندگی کاری و اشتغال» خود خوانده و نوشته است: «برقرار کردن ارتباط با گروه‌های محتاج و نیازمند و حل مشکلات آنان موجب ارضای قلبی می‌شود که با هیچ شاخص و معیار مادی قابل‌مقایسه نیست، هرچند به دلیل تاثیر مشکلات ساختاری و محیطی و یا نقاط ضعف داخلی و سازمانی سخت و پیچیده است.» این اظهار نظر نشان می دهد رئیس کل جدید بیمه مرکزی مخالف دیوان سالاری است؛ موضوعی که صنعت بیمه کشور نیز از آن رنج می برد.

سلیمانی امیری که اکنون رئیس کل بیمه مرکزی است، مانند ولی الله سیف که بانک مرکزی را مدیریت می کند، حسابداری خوانده، در نهادهای مالی و اقتصادی متعدد حضور داشته و به طور مشخص در شرکت بیمه دی نیز عضو هیات مدیره بوده است.

رئیس کل جدید بیمه مرکزی هم مانند مدیران پیشین خود معتقد است «علی رغم گذشت بیش از چند دهه از عمر فعالیت بیمه در کشور، این موضوع هنوز نتواسته به جایگاه اصلی خود در میان مردم دست یابد، چرا که مردم هنوز با خدمات و منافع حاصل از صنعت بیمه به طور کامل آشنا نیستند و این مهم، نیازمند فرهنگ سازی عمیقی است». با این اظهار نظر، باید منتظر بود و دید راهکارهای او برای توسعه فرهنگ بیمه در کشور چیست.

سلیمانی امیری به توسعه فعالیت های بخش خصوصیو البته تغییر رویه های موجود برای اداره سازمان هم به شدت معتقد است، به طوری که در سال ۹۳ برای ورود به اتاق بازرگانی کاندیدا شده است. او در گفت و گویی با روزنامه اعتماد در همان دوران گفته است: «من زمانی که تصمیم به کاندیدا شدن گرفتم فکر کردم در مجموعه کشور، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی سابقه طولانی دارد اما تا حدی به شکل سنتی اداره می شود و دلیل ورود من همین بود. در دنیای جدید بحث بازار پولی و مالی بحث بسیار مهمی است. شرکت ها وقتی موفق هستند که از طریق بازار پولی و بازار سرمایه و بازارهای مالی منابع دریافت کنند.»

او با صبغه بورسی خود، ایده های متعددی برای ایجاد تغییر در بازار سرمایه ارائه کرده که احتمالا می توان از آنها برای ایجاد رونق در صنعت بیمه کشور نیز کمک گرفت. این روزها، سهام شرکت های بیمه در بورس با استقبال چندانی روبه رو نیست و عمیقا نیاز به ایجاد تحول در نحوه اداره آنها احساس می شود.

سلیمانی امیری این جمله را هم گفته که «مشکل کشور تفکر است نه افراد، زیرا فرد دولتی داریم که تفکر بخش خصوصی دارد و فرد بخش خصوصی با تفکر دولتی هم داریم. مهم این است که آن رویکرد حاکم چیست.»

با جست و جوی نام سلیمانی امیری در اینترنت، نتوانستم دیدگاه مشخصی از او درباره رسانه ها پیدا کنم؛ اما شاید روز خبرنگاری که در پیش است، بتواند محل خوبی برای ابراز این دیدگاه ها باشد.

* کد خبر: 8610

این را نیز بررسی کنید

«جباری» بیمه رازی را متحول کرد

بیش از شش ماه از حضور علی جباری در شرکت بیمه رازی می گذرد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *