چهارشنبه , ۳۰ خرداد ۱۴۰۳

استارت آپ های بیمه ای با کمک «بیمه رازی» جان می گیرند

  شرکت بیمه رازی تصمیم گرفته به دنیای شگفت انگیز استارت آپ ها ورود کند. این فضا البته فقط به فروش محصولات منتهی نمی شود، بلکه دنیای جدید برندینگ است که می تواند با حداقل هزینه، حداکثر نتیجه را حاصل کند.

مهدی ملکی، معاون برنامه ریزی و نوآوری شرکت بیمه رازی در این باره با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان گفت و گو کرده و جزئیات این اقدام را تشریح کرده است. متن این گفت و گو را در ادامه می خوانید.

 

چه شد که بیمه رازی تصمیم گرفت به فضای استارت آپ ها ورود کند؟

بررسی تطبیقی صنعت بیمه در سطح بین ­المللی و تحلیل مهم­ترین روندهای فناوری پیش­روی تاثیرگذار بر عملکرد و کسب ­و کار بیمه ­گری در دنیا نشان می ­دهد که استارت ­آپ ­ها، به­ صورت مستقیم و غیرمستقیم، نقش مهمی در توسعه بازار و آینده صنعت بیمه ایفا خواهند کرد.

ایجاد حوزه های تاثیرگذار جدیدی مانند اینترنت اشیاء، تعریف کانال ­های عرضه جدید مبتنی بر فناوری، توسعه قابلیت ­های هوش تجاری و تحلیل داده ­های بزرگ، مشارکت بیمه­ گران با نابیمه­ گران در عرضه محصولات بیمه ­ای و …، موجب شد شرکت بیمه رازی در برنامه استراتژیک خود، تقویت کسب و کار دیجیتال را در تدوین ماموریت، چشم­ انداز، اهداف، استراتژی ­ها و همچنین برنامه ­های عملیاتی خود­ در نظر بگیرد و سیاست ­های ویژه ­ای برای حمایت و سرمایه ­گذاریروی استارت آ­پ ­ها در دستور کار قرار دهد.

 

بیمه رازی تصمیم دارد این همکاری را تا کجا ادامه دهد؟

اگر جایگاه استارت آپ­ ها را به­ عنوان پرچم­داران حرکت در مسیر ایجاد نوآوری در کسب­ و کار بپذیریم، نقش آنها از ایجاد مزیت رقابتی فراتر رفته و در واقع نقشی حیاتی برای بقای شرکت­ ها دارند.

دیدگاه مرسومی در صنعت بیمه معتقد است”نوآوری زاییده و لازمه بازارهای رقابتی و اشباع شده است و با توجه به اینکه به ­نظر می ­رسد صنعت بیمه کشور با اشباع شدن فاصله بسیاری دارد و اصولا خریداران حرفه‌ای نیز در آن وجود ندارد، مفهوم نوآوری در کسب­ و کار ضروری نیست”.
بر خلاف این دیدگاه، بیمه رازی معتقد است حرکت در مسیر نوآوری در محصول و روش ­های ارائه محصول، عاملی تاثیرگذار در بقا و حضور بلندمدت شرکت در بازار است و از این ­رو، تبدیل ­شدن به بیمه ­گری پیشرو در حوزه دیجیتال (Digital Insurer) را به ­عنوان یک استراتژیراهبردی بلندمدت و پویا، دنبال می­ کند.

 

آیا این همکاری جدید، مانعی برای ادامه کار شبکه فروش شرکت نیست؟

مطالعه سهم کانال­ های توزیع فروش بیمه در دنیا نشان می ­دهد که امروزه در کنار نمایندگان و کارگزاران به عنوان شبکه سنتی فروشندگان محصولات بیمه ­ای، کانال ­های توزیع دیجیتال و مبتنی بر فناوری، بانک ­ها در قالب همکاری­های بانک و بیمه (BancAssurance)، کسب­ و کارهای بزرگ شناخته شده غیر بیمه ­گر (Non-insurer) و … نیز فعالند و هر یک به تناسب، دارای سهمی از فروش محصولات بیمه­ ای هستند.

قطعاً این فضای عملیاتی ایجاب می کند که با طراحی متناسب ساختار کسب­ و کار، هم از یک ­سو راحتی و آسایش حداکثری برای مشتریان به ­واسطه تنوع و در دسترس ­پذیری کانال ­های توزیع ایجاد شود و هم از سوی دیگر به ­واسطه نقش مکملی که شبکه فروش سنتی و سایر انواع اجزای شبکه فروش نسبت به هم ایفا می کنند، در ساختاری برنده-برنده، شبکه متعالی و منحصر به فرد فروش و ارائه خدمات بیمه رازی تشکیل شود.

مطمئناً هدف از این استراتژی جدید، تقویت شبکه فروش سنتی و توسعه بازار و افزایش مشتریان آن­هاست و نقش شبکه هایفروش دیجیتال، تقویت­ کننده شبکه فروش سنتی و نه رقیب آن­ها تعریف خواهد شد.

 

نمونه همکاری شرکت بیمه رازی با استارت­ آپ ­ها، پیش از این در صنعت بیمه کشور وجود داشته است؟

قطعاً نمی­ توان ادعا کرد که درک شرایط جدید در کسب ­ وکار بیمه ­گری و لزوم حرکت به سمت نوآوری و همکاری با استارت ­آپ ­ها به ­عنوان یکی از بازیگران تاثیرگذار در این عرصه، تنها محدود به بیمه رازی است و سایر شرکت­ های بیمه ­گر از آن بی ­بهره ­اند،اما با رویکردی نتیجه ­گرا، بسیاری از اقدامات و تلاش­های انجام ­شده هنوز منجر به کسب آثار و نتایج ملموسی نشده است.
ما در شرکت بیمه رازی امیدواریم از یک ­سو با تکیه بر عزم و اراده ­ای که برای حرکت در این عرصه داریم و از سوی دیگر با توجه به پتانسیل ­های بالقوه­ و تجربیات موفقی که شرکای تجاری ما در این عرصه دارند، بتوانیم منشاء تحول و خلق نتایجی متفاوت و ارزشمند شویم.

 

این نگرانی وجود ندارد که استارت­ آپ ها در آینده به رقیبی برای شرکت­ های بیمه تبدیل شوند؟

اگر بخواهیم منطقی به موضوع نگاه کنیم، استارت ­آپ­ ها، چه آن­هایی که به ­واسطه خدمات نوآورانه خود در حوزه روش­ های ارائه محصول و خدمات در صنعت بیمه منشاء اثر و تحول می شوند و چه آن­ هایی که به ­عنوان یک کانال توزیع ایفای نقش می کنند،نهایتاً اثرات مطلوب خود را از بابت ارتقای سطح خدمات و فروش به صنعت بیمه می ­رسانند، لذا نه تنها نقش تهدیدکننده­ ای ندارند، بلکه به­ عنوان فرصت می­ توانند باعث رشد و بالندگی بیشتر صنعت بیمه شوند.

اما این همکاری زمانی نگران ­کننده می ­شود که این کسب­ و کارهای نوپا بخواهند به ایفای نقشی شبیه بیمه­ گران بپردازند و مفاهیمی مانند خود­ بیمه ­گری را در سطح مشتریان هدف خود ترویج کنند. گرچه مزیت شرکت ­های بیمه ­گر به­ واسطه مقیاس و تعدد مشتریان می ­تواند این نگرانی را کاهش دهد، اما لازم است توجه به این موضوع در چارچوب همکاری ­های مشترک مدنظر قرار گیرد.

 

استارت ­آپ ها به کاهش هزینه و افزایش کارایی معروف­ اند. در این بخش، همکاری بیمه رازی با استارت ­آپ مورد نظر چگونه تعریف شده است؟ به­ عبارت دیگر، این همکاری هزینه ­ای به شرکت تحمیل نخواهد کرد؟

قطعاً ماهیت استارت ­آپ ها ایجاب می کند تا در مراحل اولیه شکل ­گیری کسب­ و کار، چه به لحاظ تامین سرمایه و چه به لحاظ تامین زیرساخت­ های لازم برای شرکت ­داری، مورد حمایت قرار گیرند و اصولاً منطق ایجاد ساختارهای شتاب ­دهنده (Accelerator) و تامین سرمایه (Venture Capital) درک همین نیاز است.

به ­همین منظور، بیمه رازی با همکاری بانک آینده، شرکت ارتباط فردا و سایر شرکت ­های هم ­گروه که از خبرگی و تجربیات ارزشمندی در این حوزه برخوردارند، چارچوب همکاری مشترکی را برای حمایت از استارت ­آپ ها با شتاب ­دهنده «فینوا» تعریف کرده است.

اولین قدم در مسیر اجرای این همکاری، مشارکت بیمه رازی در رویداد هفته استارت ­آپ هاست که از ۱۲ تا ۱۹ مرداد ماه سال جاری با حضور جمعی از استارت ­آپ های کشور برگزار خواهد شد. برنامه­ های مفصل بیمه رازی در این حوزه در این رویداد رونمایی خواهد شد.

ما به این معتقد نیستیم که گسترش همکاری با استارت ­آپ ها منجر به تحمیل هزینه به بیمه رازی خواهد شد، بلکه معتقدیم منافعی که این­ گونه شرکت­ها در گسترش شبکه فروش دیجیتال و ایجاد بهره ­وری در فرآیندهای عملیاتی ایجاد می­ کنند، به مراتب بیشتر از هزینه ­های صرف­ شده در این مسیر است.

 

رضایت مشتریان در همکاری دو جانبه شرکت بیمه رازی و استارت­ آپ ها چگونه دیده می­ شود؟

هدف اصلی بیمه رازی از برنامه ­ریزی و اجرای هر اقدامی، حرکت در مسیر تامین و افزایش رضایت مشتریان است، لذا همکاری مشترک بیمه رازی و شرکت­ های استارت­آپ باید به ­گونه ­ای شکل گیرد که منجر به ارتقای سطح رضایتمندی مشتریان شود.
به ­همین منظور، بیمه رازی با تشکیل مرکز تماس ۲۴*۷ جهت پاسخگویی بدون وقفه به مشتریان و همچنین ایجاد شعبه مجازی با ماموریت ارائه خدمات برخط به مشتریان و شرکت­ های استارت ­آپی، تلاش کرده سرعت و کیفیت ارائه خدمت به مشتریان را در اکوسیستم جدید تضمین کند.

هدف از ایجاد “شعبه مجازی”، بهره ­مندی مشتریان شرکت از بالاترین سطح سرویس و تجربه دیجیتال در دریافت خدمات مورد نیاز بدون درگیر شدن در فرآیندهای زمان­ بر و بعضاً بازدارنده اداری است. برای اطمینان از تحقق این هدف، نیروی ­انسانی متخصص و اختیارات فنی و عملیاتی کافی به این شعبه تخصیص داده شده است.

 

همکاری استارت­ آپ ها با بیمه رازی در چه حوزه ­هایی خواهد بود؟

در مقابل خدمات ارائه شده از سوی بیمه رازی و شرکای تجاری به این استارت ­آپ ها شامل خدمات شتاب­ دهندگی (Accelerator)، تامین سرمایه (Venture Capital)، مربی­گری و آموزش (Mentoring) و …، انتظار می رود آنها به ­دنبال راه ­حل هایی برای رفع مشکلات و چالش­ های اساسی صنعت بیمه و شرکت بیمه رازی در زمینه ­های روش­ های متنوع فروش، ارائه خدمات متمایز، تجزیه و تحلیل داده، تبلیغات و ایجاد ارزش افزوده و وفاداری در مشتریان و … باشند. قطعاً بیمه رازی نیز در جهت­ دهی به این همکاری ­ها ایفای نقش خواهد کرد.

 

شرکت بیمه رازی تا چه اندازه از ایده­ های جدید در این حوزه استقبال خواهد کرد؟

تشکیل معاونت برنامه­ ریزی و نوآوری بیمه رازی خود نشانگر میزان جدیت شرکت در حمایت از ایده ­های جدید است. به ­همین منظور، سازوکارهایی برای همکاری با استارت ­آپ ها، برقراری تماس با جامعه دانشگاهی و دریافت ایده­ ها و طرح ­های نوآورانه ایجاد شده است. در همین راستا، دبیرخانه ­ای برای دریافت و ارزیابی در کارگروه مربوطه شکل گرفته و با آدرس ایمیل v.branch@razi24.ir در دسترس علاقمندان قرار دارد.

 

کد خبر: 8573

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ پنج شاخص رتبه‌بندی شرکت‌های بیمه مشخص شد

با گذشت سه ماه از اعلام رسمی آغاز «طرح رتبه بندی شرکت های بیمه»، حالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *