سه شنبه , ۱۲ مرداد ۱۴۰۰
خانه » ویژه » راز سر به مهر عدم عرضه سهام «بیمه معلم»

راز سر به مهر عدم عرضه سهام «بیمه معلم»

شرکت بیمه معلم در حالی از عبارت «سهامی عام» در تابلوی خود استفاده می کند که نه تنها سهام آن به صورت عمومی عرضه نشده، بلکه سازمان بازرسی کل کشور نیز از به کار گرفتن این واژه برای آن شرکت اجتناب کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، پس از این که وعده عرضه عمومی سهام شرکت بیمه معلم چند بار به تعویق افتاد، نصب اطلاعیه حضور کارشناسان سازمان بازرسی کل کشور در این شرکت، ابهام تازه ای برای مخاطبان ایجاد کرد.

در اطلاعیه سازمان بازرسی که از استقرار کارشناسان آن سازمان در شرکت بیمه معلم خبر می داد، عبارت «سهامی خاص» برای این شرکت استفاده شده بود. بر اساس قانون تجارت، شرکت هایی که موسسین آنها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند، شرکت سهامی عام و شرکت‌هایی که تمام سرمایه آن‌ها در موقع تأسیس منحصراً توسط مؤسسین تأمین شده باشد سهامی خاص‌ نامیده می‌شوند.

 

سابقه تلاش بیمه معلم برای ورود به بورس

 

جست و جو در میان اخبار نشان می دهد که این شرکت از مدت ها پیش برای ورود به بازار سرمایه در تلاش بوده، اما هر بار به دلایلی این تلاش ناکام بوده است. در سال ۱۳۸۸ مدیر وقت امور سرمایه گذاری شرکت تاکید کرده بوده که ورود شرکت بیمه معلم به عنوان اولین شرکت بیمه ای خصوصی در بورس به اعتبار شرکت می افزاید! این وعده در نیمه سال ۱۳۸۹ نیز تکرار شد، اما در اواخر همان سال، خبر حذف بیمه معلم از شرکت‌های متقاضی پذیرش در بورس منتشر شد.

موضوع آمادگی بیمه معلم برای پیوستن به بازار بورس باز هم تکرار شد، تا جایی که در سال گذشته نیز این خبر برای چندمین بار منتشر شد، اما در عمل هنوز از عرضه عمومی سهام این شرکت خبری نیست.

آخرین با در ماه های پایانی سال گذشته که بار دیگر خبر تلاش بیمه معلم برای ورود به بازار فرابورس منتشر شده، معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران تاکید کرد که سهام شرکت بیمه معلم امسال هم در این بازار عرضه نخواهد شد.

سید مهدی علم الهدی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان با بیان این که بیمه معلم تنها مرحله پذیرش در فرابورس را طی کرده است، گفت: انجام مقدمات عرضه سهام این شرکت زمان می برد و قطعا عرضه آن به امسال نمی رسد.

کدال چه می گوید؟

مراجعه به سامانه کدال اطلاعات جالبی از شرکت های بیمه نشان می دهد. آن طور که در این سامانه دیده می شود، همه شرکت های بیمه اطلاعات مالی خود را منتشر و به روز می کنند. تنها شرکت بیمه که اطلاعات مالی آن در این سامانه وجود ندارد، شرکت بیمه معلم است.

بر اساس آنچه کدال نشان می دهد، شرکت بیمه معلم با نماد «ومعلم» بین سال های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۱ اطلاعاتی نه چندان کاملی در اختیار مخاطبان گذاشته، اما پس از آن صورت های مالی به ترتیبی که سایر شرکت ها آن را منتشر می کنند، توسط بیمه معلم منتشر نشده است.

 

ترمیم وضعیت مالی، حداقل شرط ورود به بازار

بر اساس اطلاعات موجود، سرمایه این شرکت هم اکنون ۱۵۰۰ میلیارد ریال است. بیمه معلم شرکتی از مجموعه هلدینگ صندوق ذخیره فرهنگیان است که نسبت توانگری مالی آن طی سالهای ۱۳۹۴، ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ به ترتیب ۷۸، ۷۶ و ۷۰  بوده که نشان از تثبیت آن در سطح دو است. در چنین شرایطی، تنها شرکت بیمه غیر بورسی وضعیت سختی برای عرضه عمومی خواهد داشت.

 

چرا کار به تاخیر افتاد؟

محمد حسین داجمر که پیش از این رئیس هیات مدیره شرکت بیمه معلم بود، درباره علل به تاخیر افتادن پیوستن این شرکت به بازار بورس اطلاعاتی در اختیار ما گذاشت.

وی با بیان این که در دوره حضور خودش در این شرکت، مقدمات پذیرش در بورس فراهم شده بوده و حتی و اساسنامه مورد پذیرش در بورس نیز ثبت شده بوده است، گفت: با وجود همه تلاش ها، این شرکت همچنان عرضه نشده است.

او افزود: استفاده از عبارت سهامی عام در این شرکت نیز به دلیل این است که مقدمات پیوستن آن به بورس فراهم شده بود، اما در مقطعی، تصمیمات مدیریتی خاص اتخاذ شد و برخی سهامداران برای پیوستن به بورس تشکیک کردند.

به گفته داجمر، این تشکیک باعث شده برخی اطلاعات ارائه نشود و در نتیجه، بازار فرابورس برای عرضه انتخاب شد، اما در نهایت هم این موضوع محقق نشد.

رئیس سابق هیات مدیره بیمه معلم با بیان این که این شرکت پیش از بسیاری دیگر از شرکت های بیمه اقدامات خود را برای ورود به بازار سرمایه آغاز کرد، گفت: اواخر حضور من، قرار بر این شد که پس از افزایش سرمایه، شرکت در بورس عرضه شود، اما بانک مرکزی مقرراتی برای پولشویی گذاشت و روند تطبیق افزایش سرمایه شرکت با مقررات جدید زمان بر شد.

 

تایید بیمه معلم و تردید فرابورس

 

خبرنگار ما برای پیگیری این موضوع با رئیس هیات مدیره شرکت بیمه معلم تماس گرفت و از او خواست که آخرین وضعیت عرضه سهام این شرکت در فرابورس را تشریح کند.

غلامرضا حیدری کرد زنگنه با بیان این که شرکت بیمه معلم در فرابورس پذیرش شده است، گفت: منتظریم ادامه روند توسط فرابورس به ما اعلام شود.

او با بیان این که زمان عرضه را فرابورس به بیمه معلم اعلام می کند، درباره علت استفاده از عبارت سهامی عام در تابلو و مکاتبات این شرکت پیش از عرضه عمومی سهام آن نیز فقط گفت: ما اساسنامه را اصلاح کرده ایم.

خبرنگار ما موضوع را از سوی معاون پذیرش و ناشران فرابورس ایران پیگیری کرد. سید مهدی علم الهدی در پاسخ به خبرنگار ما درباره آخرین وضعیت این شرکت، تنها به بیان این عبارت اکتفا کرد که «موضوع در حال پیگیری است.»

وی روز گذشته گفت: البته در این که همه اقدامات لازم از سوی بیمه معلم انجام شده باشد تردید دارم، اما می توانم بگویم که این کار در حال انجام است.

علم الهدی تاکید کرد: کار از نظر ما وقتی تمام است که شرکت درج و آماده عرضه شود.

 

وعده ای دیگر

در پی انتشار برخی اخبار درباره وضعیت حضور شرکت بیمه معلم در بورس، مدتی پیش مطلبی به نقل از روابط عمومی این شرکت در کانال تلگرامی اخبار بیمه گران به این مضمون منتشر شد: «بیمه معلم هیچ وقت روی تابلوی بورس قیمت نخورده و معامله نشده است، بلکه چندسال پیش برای ورود به بورس اقدام کرد، اما نیمه کاره رها ماند و تشریفات مربوطه تکمیل نشد. در حال حاضر شرکت مورد پذیرش فرابورس قرار گرفته که تشریفات نهایی مربوط به عرضه عمومی در حال پیگیری است.»

 

این طور شد که بیمه عمرم را بازخرید کردم …

پاسخ به چند سوال درباره علت استقرار سازمان بازرسی در «بیمه معلم»

سهام بیمه معلم امسال هم عرضه نمی شود

* کد خبر: 8444

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ۱۷ کارگزار برخط قانونی از سوی بیمه مرکزی مشخص شدند

اسامی ۱۷ کارگزار رسمی برخط دارای مجوز یا در حال طی مراحل دریافت مجوز از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *