دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » تحقق اهداف توسعه ای ضریب نفوذ بیمه، نیازمند معجزه است

تحقق اهداف توسعه ای ضریب نفوذ بیمه، نیازمند معجزه است

اعلام ضریب نفوذ بیمه در سال گذشته نشان داد که رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه و نیز هدف تعیین شده برای افق ۱۴۰۴ در صنعت بیمه فقط با معجزه امکان پذیر است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، آن طور که رئیس کل بیمه مرکزی پیش از این گفته، سهم صنعت بیمه از تولید ناخالص داخلی تا افق ۱۴۰۴ باید به ۵ درصد برسد. عبدالناصر همتی این را هم گفته که مجلس شورای اسلامی رسیدن به ضریب نفوذ ۷ درصد را تا پایان برنامه ششم توسعه (۱۳۹۶ – ۱۴۰۰) پیش بینی و مصوب کرده که البته تا حدودی غیرواقعی است و رسیدن به این ضریب غیر ممکن است.

با این حال او به تازگی اعلام کرده که ضریب نفوذ بیمه در سال گذشته به ۲٫۳ درصد رسیده است. بررسی ضریب نفوذ بیمه از سال ۱۳۸۰ تا کنون نشان می دهد این شاخص رشدی بسیار بطئی دارد.

با این که افزایش ضریب نفوذ بیمه در برخی سالها به مدد کاهش میزان تولید ناخالص داخلی بوده، اما با توجه به افزایش سالانه یک دهم درصدی ضریب نفوذ، می توان پیش بینی کرد که تحقق هدف ضریب نفوذ ۷ درصدی به شرط افزایش مداوم با روال کنونی دست کم ۴۷ سال زمان نیاز دارد!

همچنین با وضعیت کنونی، رسیدن به ضریب نفوذ ۵ درصدی  بیش از ۲۷ سال زمان خواهد برد که بسیار دورتر از افق ۱۴۰۴ است. در چنین شرایطی چند روش برای تحقق اهداف توسعه ای صنعت بیمه متصور است. یکی این که تولید ناخالص داخلی با شدت افت کند، دیگری این که تولید حق بیمه با روش های جدید به شدت افزایش یابد که با توجه به عملکرد بیمه گران ایران بعید به نظر می رسد و سوم این که معجزه ای رخ بدهد!

 

سال ضریب نفوذ
۱۳۸۰ ۰٫۹
۱۳۸۱ ۱٫۰
۱۳۸۲ ۱٫۱
۱۳۸۳ ۱٫۲
۱۳۸۴ ۱٫۲
۱۳۸۵ ۱٫۲
۱۳۸۶ ۱٫۲
۱۳۸۷ ۱٫۲
۱۳۸۸ ۱٫۳
۱۳۸۹ ۱٫۴
۱۳۹۰ ۱٫۵
۱۳۹۱ ۱٫۹
۱۳۹۲ ۱٫۸
۱۳۹۳ ۱٫۹
۱۳۹۴ ۲٫۱
۱۳۹۵ ۲٫۲
۱۳۹۶ ۲٫۳

 

* کد خبر: 8407

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *