دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
خانه » بیمه » انتقاد همزمان «مکارم شیرازی» از برخی بیمه گران و بیمه گزاران

انتقاد همزمان «مکارم شیرازی» از برخی بیمه گران و بیمه گزاران

آیت الله العظمی مکارم شیرازی شب گذشته در برنامه «چشمه معرفت» که از شبکه یک سیما پخش شد، مطالب مهمی را نسبت «بیمه» و خدمات «شرکت های بیمه» مطرح کرد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، وی با بیان این که یکی از مسائل نوظهور، مساله بیمه است، فلسفه بیمه را شریک بودن مردم در خسارت ها دانست و گفت: بیمه برای این است که همه مردم در خسارت های همه مردم شریک باشند تا مبادا فشار روی دوش یک نفر باشد و او از پا دربیاید؛ مثلاً اگر زندگی شخصی بر اثر حادثه آتش سوزی از بین رفت، او باید بر خاک سیاه بنشیند؟ وقتی افراد بیمه می کنند، در صورتی که خسارت به یکی از اشخاص بیمه گزار وارد شود، این خسارت تقسیم می شود بر همه کسانی که بیمه کرده اند و فشار بر دوش یک نفر وارد نمی شود.

وی تصریح کرد: خطرهای مختلفی ممکن است انسان و سرمایه و کار او را تهدید کند، اما وقتی می داند نهادی وجود دارد که ضررهای او را در صورت خسارت، جبران می کند، فکر او آسوده می شود؛ البته این در صورتی است که -شرکت- بیمه به وظیفه خود عمل کند و واقعاً معتقد باشد باید مشکلات عمومی مردم به صورت مشارکت حل شود.

او در پاسخ به این پرسش که چگونه بیمه از نظر اسلام مشروعیت پیدا کرده است، اظهار کرد: در قرآن مجید می گوید: «ای کسانی که ایمان آوردید، قراردادها را محترم بشمارید»؛ بیمه قراردادی مشروع است و نه رباخواری، نه کلاهبرداری و نه ابهامی دارد؛ سالانه مبلغ خاصی پرداخت می شود تا خانه و اتومبیل و هر آنچه لازم است، بیمه شود.

مکارم شیرازی ادامه داد: بیمه یک نوع قرارداد است که باید به آن عمل کرد اما در آن، آسیب ها و کاستی هایی هم وجود دارد.

وی با بیان اینکه شرکت های بیمه در دریافت حق بیمه خیلی شجاع هستند اما گاهی در پرداختن -خسارت- آن، امروز و فردا و این ماه و آن ماه می کنند، تصریح کرد: بیمه ها، همان طور که حق خود را سر ساعت و روز و ماه می گیرند، مطابق آن هم -خسارت- بپردازند و نباید تعللی در پرداخت باشد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: اکنون بسیاری از پزشکان و غیرپزشکان شکایت دارند که ما بیمه ها را پذیرفتیم، اما ماه هاست حق بیمه را پرداخت نکرده اند؛ بیمه ها توجه داشته باشند که قرارداد یک جانبه نمی شود. وقتی می توانیم بیمه را به عنوان یک کار مشروع و انسانی، درست بدانیم که همه نسبت به کار خود وفادار باشند.

وی افزود: امیدوارم بیمه کنندگان و ادارات بیمه با دقت برنامه های خود را عمل کنند و به قراردادها وفادار باشند تا مردم اعتماد پیدا کنند؛ بزرگترین سرمایه در زندگی اجتماعی اعتماد است و اگر این اعتماد متزلزل شود، مشکلات زیادی پیش می آید.

مکارم شیرازی با اشاره به کسانی که برای دریافت -خسارت- بیمه دست به تقلب می زنند، گفت: فردی بدون گواهینامه پشت ماشین نشسته و تصادف کرده، طبق قواعد بیمه چون او بدون گواهینامه بوده، خسارت به او تعلق نمی گیرد، اما می آیند به جای آن راننده خاطی، شخص دیگری را می نشانند که گواهینامه دارد، در حالی که راننده قبلی گواهینامه نداشته است.

ایشان تصریح کردند: در نامه ها از ما سؤال می کنند چنین پولی از اداره بیمه گرفتیم، آیا حلال است؟ ما می گوییم حرام است، پول را برگردانید و خلاف قرارداد است.

* کد خبر: 8386

این را نیز بررسی کنید

خرید بیمه آتش سوزی باید اجباری شود

معاون فنی شرکت بیمه آسماری نگران این است که راه اندازی صندوق بیمه همگانی حوادث …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *