شنبه , ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰
خانه » ویژه » روایتی نگران کننده از نحوه فروش بیمه نامه بدنه خودرو

روایتی نگران کننده از نحوه فروش بیمه نامه بدنه خودرو

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

یکی از دوستانم که خودروی صفر کیلومترش را تحویل گرفته، از من خواست برای خرید بیمه نامه بدنه اتومبیل به او کمک کنم و این آغاز یک ماجرای عجیب بود.
ابتدا از اینترنت کمک گرفتیم تا حق بیمه این بیمه نامه را تخمین بزنیم. نتایج بسیار متفاوت، هر دوی ما را شگفت زده کرد. دو سامانه پربازدید بیمیتو و بیمه بازار، نه تنها تفاوت فاحشی میان حق بیمه شرکت های مختلف را نشان می دادند، بلکه نتیجه جست و جو در آنها نشان می داد که حتی حق بیمه در یک شرکت هم می تواند متفاوت باشد!

نکته دیگر این که ظاهرا این سامانه ها استعلام قیمت از همه شرکت ها را پوشش نمی دهند و از این رو مرجع دقیقی برای مقایسه قیمت ها نیستند.

این طور بود که تصمیم گرفتیم در خیابان، به دنبال نمایندگی های بیمه بگردیم و از آنها قیمت های واقعی تر بگیریم. به پنج نمایندگی مراجعه کردیم که یا تعطیل بودند و یا حوصله پاسخ دادن به مشتری را نداشتند.

به شعبه یکی از شرکت ها مراجعه کردیم. خانمی که مسئول صدور بیمه نامه اتومبیل بود، با یک ماشین حساب قدیمی شروع کرد به محاسبه اعداد و ارقام و مرتب هم اصرار داشت که بقیه سکوت کنند تا در محاسباتش اشتباه نکند! در روزگاری که با گوشی های موبایل می توان هم غذا سفارش داد و هم وقت دکتر گرفت و هم …، محاسبه حق بیمه در یک شرکت با ماشین حساب، بسیار برای من عجیب بود و نشان می داد ادعای وجود نرم افزارهای توسعه یافته، چندان هم واقعی نیست.

با این حال قیمتی که ارائه شد، بسیار مطلوب بود، اما به ما گفته شد که اگر تا قبل از ساعت سه بعدازظهر با ماشین در محل شعبه حضور نداشته باشیم، کارها به فردا موکول می شود!

به نمایندگی شرکت دیگری مراجعه کردیم و این بار آقایی با خوشرویی از ما استقبال کرد. مشخصات ماشین را گرفت و و عددی را به عنوان حق بیمه مطرح کرد. پذیرفتیم و خواستیم که بیمه نامه را صادر کند. از ما مدارک ماشین را خواست. من گفتم که خودروهای صفرکیلومتر هیچ مدرک شناسایی ندارند و تنها رسید تحویل خودرو توسط شرکت به خریدار ارائه می شود. در این رسید، شماره موتور، شماره شاسی، شماره پلاک و نام خریدار نوشته شده است.

نماینده محترم تاکید کرد که با همه این مشخصات هم امکان ثبت بیمه نامه اتومبیل وجود ندارد و داشتن شناسه VIN الزامی است. او به ما کمک کرد و شماره VIN خودروی خودش را در بیمه نامه ما ثبت کرد تا بتواند آن را صادر کند!!! راهنماییش این بود که پس از تحویل گرفتن مدارک، باید دوباره به او مراجعه کنیم تا با ثبت یک الحاقیه، شماره VIN جدید را وارد کند!

از نماینده شرکت سوال کردم که اگر پیش از رسیدن مدارک حادثه ای برای خودرو رخ بدهد، آیا این بیمه نامه برای دریافت خسارت کارایی دارد؟ پاسخ این بود که خیر! چون شرکت بدون ارائه مدارک شناسایی خودرو می تواند بیمه نامه صادر کند، اما نمی تواند خسارت بپردازد و حتی ممکن است مغایرت شماره VIN، دردسرساز هم بشود!
در چنین وضعیتی، واقعا از این که به عنوان مشاور همراه دوستم برای خرید بیمه نامه رفته بودم، شرمسار شدم، چون مشخص شد شرکت های بیمه هنوز برای خودروهای صفرکیلومتر، هیچ برنامه مشخصی ندارند.

* کد خبر: 8255

این را نیز بررسی کنید

درخواست مجدد بیمه مرکزی از ۱۸ شرکت بیمه برای عضویت در سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل بیمه مرکزی در نامه ای به مدیران عامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *