پنج شنبه , ۱۴ مرداد ۱۴۰۰
خانه » ویژه » پاسخ به چند سوال درباره علت استقرار سازمان بازرسی در «بیمه معلم»

پاسخ به چند سوال درباره علت استقرار سازمان بازرسی در «بیمه معلم»

انتشار خبر حضور بازرسان سازمان بازرسی کل کشور در شرکت بیمه معلم، این سوال را برای بیمه گزاران این شرکت ایجاد کرد که علت حضور نمایندگان این نهاد قانونی در این شرکت چیست؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، در اطلاعیه نصب شده در ساختمان حقانی شرکت بیمه معلم این گونه نوشته شده است: در اجرای وظایف مندرج در قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور و آیین نامه اجرایی آن و به منظور نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه های اجرایی، هیاتی متشکل از بازرسان سازمان بازرسی کل کشور در شرکت بیمه معلم (سهامی خاص) مستقر و آماده دریافت هر گونه نظر، پیشنهاد و یا انتقادهای مرتبط با موضوع بازرسی می باشد.

تلفن مستقیم: ۹-۸۸۸۷۱۴۲۷  داخلی ۴۹۰

 

کار سازمان بازرسی چیست؟

 

مروری بر وظایف و حدود اختیارات سازمان بازرسی کل کشور، می تواند تا حدودی علت استقرار کارشناسان این سازمان در شرکت بیمه معلم را شفاف کند.

در قانون تشکیل سازمان بازرسی کل کشور (۱۳۹۳/۷/۱۵) آمده است: به منظور نظارت بر حسن جریان امور و اجرای صحیح قوانین در دستگاه‌های اداری و در اجرای اصل ۱۷۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، سازمانی به نام «سازمان بازرسی کل کشور» که در این قانون به اختصار «سازمان» نامیده می‌شود، زیر نظر رئیس قوه قضاییه و با اختیارات و وظایف مندرج در این قانون تشکیل می‌شود.

نظارت و بازرسی از نظر این قانون عبارت است از مجموعه فعالیت‌های مستمر و منظم و هدف‌دار به منظور جمع‌آوری اطلاعات لازم درباره مراحل حین و بعد از اقدامات دستگاه‌های مشمول ماده (۲) این قانون، تجزیه و تحلیل آنها، تطبیق عملکرد دستگاه با اهداف و تکالیف قانونی و ارائه پیشنهادهای مناسب در جهت حسن جریان امور.

وظایف واختیارات سازمان به شرح زیر است:

الف – بازرسی و نظارت مستمر کلیه وزارتخانه‌ها و ادارات و امور اداری و مالی دادگستری، سازمان‌ها و دستگاه‌های تابعه قوه قضاییه و نیروهای نظامی و انتظامی و مؤسسات و شرکت های دولتی و شهرداریها و مؤسسات وابسته به آنها و دفاتر اسناد رسمی و مؤسسات عامه المنفعه و نهادهای انقلابی و سازمان‌هائی که تمام یا قسمتی از سرمایه یا سهام آنان متعلق به دولت است یا دولت به نحوی از انحاء بر آنها نظارت یا کمک می‌نماید و کلیه سازمان‌هائی که شمول این قانون نسبت به آنها مستلزم ذکرنام آنها است بر اساس برنامه منظم.

ب- انجام بازرسی‌های فوق العاده حسب الامر مقام معظم رهبری و یا به دستور رئیس قوه قضائیه و یا درخواست رئیس جمهور و یا کمیسیون اصل نود قانون اساسی مجلس شورای سلامی و یا بنا به تقاضای وزیر یا مسئول دستگاه‌های اجرائی ذیربط و یا هر موردی که به نظر رئیس سازمان ضروری تشخیص داده شود.

ج- اعلام موارد تخلف و نارسائیها و سوءِ جریانات اداری و مالی در خصوص وزارتخانه‌ها و نهادهای انقلاب اسلامی و بنیادها به رئیس جمهور و در خصوص مؤسسات و شرکت‌های دولتی و وابسته به دولت به وزیر ذیربط و در مورد شهرداریها و مؤسسات وابسته به وزیرکشور و در خصوص مؤسسات غیردولتی کمک بگیر از دولت به وزیر ذیربط و در خصوص سوءِ جریانات اداری و مالی مراجع قضایی و واحدهای تابعه دادگستری به رئیس قوه قضائیه و در موارد ارجاعی کمیسیون اصل نود قانون اساسی نتیجه بازرسی به آن کمیسیون اعلام خواهد شد.

 

سهامی خاص یا سهامی عام؟

در اطلاعیه سازمان بازرسی که در شرکت بیمه معلم نصب شده، عبارت «سهامی خاص» برای این شرکت استفاده شده است، اما آن طور که در مکاتبات اداری و حتی سایت این شرکت دیده می شود، عبارت «سهامی عام» جلوی نام آن وجود دارد.

بر اساس قانون، شرکت‌هایی که موسسین آنها قسمتی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تامین می کنند، شرکت سهامی عام نامیده می شوند. به عبارت دیگر شرکت‌هایی که بیش از ۵۱ درصد سهام آنها در دست عموم مردم باشد، سهامی عام گفته می‌شوند. فقط شرکت‌های سهامی عام در بورس پذیرفته می‌شوند.

سهام بیمه معلم امسال هم عرضه نمی شود خبری بود که اواخر سال گذشته منتشر و در آن به دلالیل عدم پذیرش این شرکت در فرابورس پرداخته شد. اطلاعات کسب شده توسط خبرنگار ما درباره درج عبارت «سهامی خاص» مقابل نام شرکت در اطلاعیه سازمان بازرسی نیز نشان داد که چون سهام بیمه معلم هنوز عرضه نشده، استفاده از عبارت «سهامی خاص» برای آن صحیح است.

 

 

ابهام درباره خصوصی بودن شرکت

 

بر اساس اطلاعات عمومی موجود در صنعت بیمه، تنها شرکت بیمه دولتی کشور «بیمه ایران» است و بقیه شرکت ها خصوصی تلقی می شوند. از سوی دیگر بر اساس آنچه در قانون تشکیل سازمان بازرسی کشور دیده می شود، اساسا این سازمان به موضوعات مرتبط با شرکت ها و سازمان های دولتی ورود می کند و یا دست کم در قانون اداره و تشکیل این سازمان، از نهادهای خصوصی نامی برده نشده است.

همان طور که به صراحت در این قانون درج شده، سازمان‌هائی که تمام یا قسمتی از سرمایه یا سهام آنان متعلق به دولت است تحت نظارت و بازرسی این سازمان قرار می گیرند، بنابراین این سوال مطرح می شود که این شرکت بیمه خصوصی چگونه مورد توجه سازمان بازرسی کل کشور قرار گرفته است؟

اطلاعات دریافتی توسط خبرنگار ما نشان می دهد که سازمان بازرسی کل کشور، شرکت بیمه معلم را دست کم در زمره شرکت های خصوصی قرار نمی دهد و آن هم به دلیل سیطره صندوق ذخیره فرهنگیان بر این شرکت است. صندوق ذخیره فرهنگیان نهادی است که به تازگی مورد تحقیق و تفحص نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و گزارش آن به قوه قضاییه ارسال شده است.

* کد خبر: 8196

این را نیز بررسی کنید

اختصاصی/ ۱۷ کارگزار برخط قانونی از سوی بیمه مرکزی مشخص شدند

اسامی ۱۷ کارگزار رسمی برخط دارای مجوز یا در حال طی مراحل دریافت مجوز از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *