دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
خانه » بیمه » همتی: صنعت بیمه زمینه خوبی برای سرمایه گذاران خارجی است

همتی: صنعت بیمه زمینه خوبی برای سرمایه گذاران خارجی است

رئیس کل بیمه مرکزی گفت: ما علیرغم اعتقاد به توزیع بین المللی ریسک های بیمه ای و تلاش برای توسعه روابط بیمه ای با اروپا، همزمان ساز و کار پشتیبانی از صنعت بیمه و ارائه پوشش به ریسک های مهم و استراتژیک کشور را که در زمان تحریم داشتیم حفظ و تقویت کرده ایم و در صورت برگشت از مسیر برجام پوشش های لازم برای ریسک های مهم کشور ارائه خواهیم کرد.
به گزارش پایگاه خبری خردو کلان، عبدالناصر همتی در ششمین همایش تجاری ایران و اروپا با بیان این که صنعت بیمه کشور پتانسیل رشد بالایی دارد و زمینه خوبی برای سرمایه گذاران خارجی است، اظهار کرد: با مذاکرات انجام شده بین صنعت بیمه ایران و شرکت های بزرگ اروپایی، ۳۰ درصد از ریسک حوادث فاجعه آمیز طبیعی ایران نزد این شرکت ها بیمه اتکایی شده است.

وی افزود: ریسک حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه را به شرکت های بیمه اروپایی واگذار کنیم و به تدریج انتظار داریم این رقم بالاتر رود و بتوانیم گستره جهانی این ریسک را توزیع کنیم.

همتی با ابراز امیدواری برای اینکه این همایش بتواند به توسعه همکاری های ایران و اروپا کمک کند، پیشنهاد داد که بعد از برگزاری هر همایش میزان پیشرفت روابط دو طرف بررسی شود.

رییس شورای عالی بیمه با بیان اینکه صنعت بیمه در ایران ظرفیت بالایی برای همکاری با اروپا دارد، گفت: مذاکرات خیلی نزدیکی را با سران شرکت های اصلی بیمه و تعیین کننده بعد از برجام داشتیم و به توفیقات خوبی رسیدیم.

وی با بیان اینکه صنعت بیمه ایران در طول دو دهه گذشته رشد خوبی داشته است، گفت: صنعت بیمه در ایران در ۲ دهه گذشته ۴.۵ برابر تولید ناخالص داخلی رشد داشته و نفوذ بیمه به سرعت در حال پیشرفت است؛ براساس تصویب مجلس در پایان برنامه ششم نفوذ بیمه به مراتب باید از ۲.۳ درصد بیشتر شود که این امر نیازمند سرمایه گذاری است.

همتی با بیان اینکه ضریب نفوذ در رشته های بیمه اجباری تقریبا کامل است، گفت: با این حال در بیمه های اختیاری کمتر از ۲۰ درصد زیر پوشش بیمه قرار دارد. به گفته وی، نفوذ بیمه عمر در ایران کمتر از ۲۰ درصد و بیمه آتش سوزی منازل کمتر از ۱۵ درصد است.

رییس کل بیمه مرکزی همچنین گردش مالی صنعت بیمه در ایران در سال گذشته را بیش از ۱۳ میلیارد یورو اعلام کرد و افزود: با توسعه فرهنگ بیمه می توان رشد بیشتری را در صنعت بیمه ایران شاهد بود.

همتی با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی در زمینه پوشش بیمه ای نفت کش ها و کشتیرانی ایران وجود ندارد، اظهار داشت: اقدامات خوبی در بحث پوشش های اتکایی حوادث فاجعه آمیز انجام شده است.

وی با یادآوری تشکیل حساب ویژه اتکایی در زمان تحریم خاطرنشان کرد که امروز نیز صنعت بیمه آمادگی دارد تا در صورت خروج آمریکا از برجام همان ساختار را که حفظ کرده است، به کار گرفته و هیچ مجموعه ای در داخل ایران بدون پوشش بیمه باقی نخواهد ماند.

رییس شورای عالی بیمه همچنین صنعت بیمه را یک صنعت بین المللی توصیف کرد و گفت: ما از ارائه پوشش اتکایی به خارجی ها و بالعکس استقبال می کنیم. رییس کل بیمه مرکزی از اعطای مجوز به سه شرکت بیمه گر داخلی برای کسب پوشش اتکایی مونیخ ری در زمینه بیمه های عمر خبر داد و گفت: امیدوار هستیم با این کار دانش فنی و محصولات جدید در زمینه رشته بیمه عمر را با آموزش نیروی انسانی به ایران منتقل کنیم.

همتی تصریح کرد که حق بیمه سالانه در رشته بیمه عمر ۴۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته و این موضوع نشان دهنده ظرفیت بالا برای همکاری بین ایران و اروپاست. همتی گفت: در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی کارهای خوبی را شروع کرده ایم که یکی از آنها توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی است؛ این موضوع با شرکت توتال فرانسه در حال پیگری است و بیمه آن برعهده بیمه های داخلی است و در صورت به نتیجه رسیدن، می تواند یکی از اقدامات موفق صنعت بیمه ایران با اروپا باشد.

وی با بیان اینکه ایران یکی از ۱۰ کشور زلزله خیز اول دنیاست، اظهار داشت: یکی از اقدامات مهم برای ایران داشتن پوشش های کافی در این زمینه است؛ ما قصد داریم از «کت مدلینگ» ریسک زلزله را بررسی کنیم.

رییس شورای عالی بیمه همچنین موضوع تاسیس صندوق حوادث طبیعی را یادآور شد و گفت که تاسیس این صندوق که در مراحل نهایی خود است، می تواند زمینه خوبی برای همکاری ایران و اروپا باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به علاقه مندی شرکت های اروپایی برای خرید سهام شرکت های بیمه ایرانی اشاره کرد و گفت: شرکت های اروپایی علاقه مند به خرید سهام شرکت های ایرانی بودند اما بعد از مواضع خصمانه ترامپ شرکت های اروپایی دست نگهداشتند و امیدواریم این روند هم طی شود.

و تاکید کرد: شرکت های بیمه ایران ظرفیتهای بزرگی برای سودآوری دارند و صنعت بیمه می تواند زمینه خوبی برای همکاری با اروپا باشد. همتی از شروع روابط اتکایی با شرکت های هندی، چینی و روسی خبر داد و در عین حال افزود که صنعت بیمه ایران به طور سنتی با شرکت های اروپایی در ارتباط بوده و قصد دارد این روابط را حفظ کند.

وی با اشاره به علاقه مندی برخی شرکت های اروپایی و تردید برخی دیگر برای همکاری با ایران گفت: رشد ۲۰ درصدی سالانه صنعت بیمه در ایران افق روشنی برای همکاری بین شرکت های بیمه ایرانی و خارجی است.

رییس کل بیمه مرکزی همچنین از تاسیس ۴ دفتر بیمه اروپایی در ایران خبر داد و این موضوع را مقدمه ای برای توسعه روابط طرفین خواند.

* کد خبر: 8207

این را نیز بررسی کنید

خرید بیمه آتش سوزی باید اجباری شود

معاون فنی شرکت بیمه آسماری نگران این است که راه اندازی صندوق بیمه همگانی حوادث …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *