یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » چه بر سر «بیمه نامه نوسانات نرخ ارز» آمد؟

چه بر سر «بیمه نامه نوسانات نرخ ارز» آمد؟

شورای‌ عالی بیمه به منظور کاهش خطرپذیری ناشی از نوسانات قیمت‌ها، در جلسه ۲۹ فروردین سال ۱۳۹۱ اجازه صدور بیمه‌نامه نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی – صادراتی را صادر کرد. این بیمه نامه که به «بیمه نامه نوسانات نرخ ارز» مشهور شد، ظاهرا نه مورد استقبال بیمه گران قرار گرفته و نه مورد استقبال بیمه گزاران!

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، در اوج نوسانات نرخ ارز در سال های ۹۰ و ۹۱، ایده طراحی بیمه نامه ای برای پوشش نوسان ها مطرح و اتفاقا تایید شد. در ماه های پایانی سال گذشته و روزهای نخست سال جاری نیز که نوسان های نرخ ارز دوباره اوج گرفت، این سوال پیش آمد که چرا از آن بیمه نامه خبری نیست؟

خبرنگار ما در گفت و گو با مدیران عامل سه شرکت بیمه، این موضوع را مطرح و جزئیات صدور این بیمه نامه را جویا شد.

علیرضا بیانیان مدیرعامل شرکت بیمه آرمان با اعلام این که این شرکت تا کنون چنین بیمه نامه ای صادر نکرده است، گفت: صدور چنین بیمه نامه هایی باید بر اساس درخواست بیمه گزاران باشد.

به گفته او، بیمه نامه نوسانات نرخ ارز از جنس بیمه نامه های عیوب پنهان ساختمان و عدم النفع در آتش سوزی است و تا زمانی که درخواستی از سوی بیمه گزاران مطرح نشود، نمی توان آن را صادر کرد.

امین شیرکانی مدیرعامل شرکت بیمه سینا هم با بیان این که در این شرکت چنین بیمه نامه ای صادر نشده است، تاکید کرد که در دنیا، کنترل نوسان نرخ توسط ابزارهای دیگری به جز بیمه عملیاتی می شود.

به گفته او، در کشور ما به علت ساختار بازار، دولت قیمت ارز را مشخص مشخص می کند یا به عبارتی دولت price maker است. از سوی دیگر چنین تخصصی در کشور ما بسیار کم است و در شرکت های بیمه هم وجود ندارد.

یونس مظلومی، مدیرعامل شرکت بیمه تعاون نیز با تاکید بر این که این نوع عملیات انتقال ریسک را بیمه ای نمی داند، اظهار کرد: شرکت ما اصولا در این زمینه فعالیت نخواهد کرد.
وی با اشاره به تدوین آیین نامه شماره ۷۰ مربوط به بیمه‌نامه نوسانات نرخ ارز واحدهای تولیدی – صادراتی، گفت: آن آیین نامه به صورت دستوری تدوین شد، در حالی که بیمه گری چنین ریسک هایی را شامل نمی شود.

* کد خبر: 8041

این را نیز بررسی کنید

«جباری» بیمه رازی را متحول کرد

بیش از شش ماه از حضور علی جباری در شرکت بیمه رازی می گذرد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *