دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
خانه » ویژه » نظر فروشندگان شتر درباره نرخ دیه چیست؟ + صوت

نظر فروشندگان شتر درباره نرخ دیه چیست؟ + صوت

هر سال با فرارسیدن زمان تعیین نرخ دیه، این سوال مطرح می شود که چرا این نرخ بر پایه قیمت شتر تعیین می شود، اما بررسی ها نشان می دهد قوه قضاییه در تعیین این نرخ، به دو طرف غرامت دهنده و غرامت گیرنده توجه کرده است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، بخشنامه اخیر رئیس قوه قضاییه نشان می دهد نرخ دیه برای سال ۱۳۹۷ معادل ۲۳۱ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. بر این اساس می توان گفت قیمت هر نفر شتر دو میلیون و ۳۱۰ هزار تومان محاسبه شده، اما قیمت این کالا در بازار بسیار بیشتر از این است.

خبرنگار ما در این باره با یک فروشنده شتر در استان یزد و یک فروشنده دیگر در شهرری گفت و گو کرده است. برآیند این گفت و گو نشان می دهد قیمت شتری که برای پرداخت دیه استفاده می شود نمی تواند کمتر از حدود چهار و نیم تا پنج میلیون تومان باشد، بنابراین گیرنده دیه اگر بخواهد معادل «شتر» را دریافت کند، ارزش دریافتی او بین ۴۵۰ میلیون تومان تا ۵۰۰ میلیون تومان خواهد بود.

این در حالی است که با محاسبه دیه بر اساس دستورالعمل قوه قضاییه، در واقع نفع دیه دهندگان نیز رعایت شده و آنها حداکثر حدود نصف نرخ دیه واقعی را پرداخت می کنند.

فروشنده یزدی می گوید: شتری که نسل آن پاکستانی است و ۱۰ کیلو شیر می دهد و در کویر هم توریست ها از آن استفاده می کنند، ۱۲ میلیون تومان قیمت دارد، در حالی که شتر قرمز ایرانی که روزی دو کیلو شیر می دهد حدود ۸ میلیون تومان ارزش دارد.

فروشنده دیگر می گوید: قیمت شتر از سه میلیون تومان تا ۱۵ میلیون تومان، بر اساس وزن و نژادش نوسان دارد. به گفته او، نفع دیه گیرنده این است که دیه را به صورت «شتر» و نه معادل قیمتی آن دریافت کند، اما نفع دیه دهنده، پرداخت همان مبلغی است که قانون تعیین کرده است.

* کد خبر: 7910

این را نیز بررسی کنید

بیمه گران خارجی از ایران رفته اند

تازه ترین فهرست دفاتر ارتباطی مؤسسات بیمه و مؤسسات کارگزاری بیمه خارجی دارای پروانه فعالیت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *