دوشنبه , ۳ آبان ۱۴۰۰
خانه » ویژه » عید ایرانیان، عزای بیمه گران!

عید ایرانیان، عزای بیمه گران!

حمید رضا نصیری نژادپایگاه خبری خرد و کلان

نزدیک شدن به تعطیلات نوروزی از یک جهت هرگز خوشایند نیست و آن هم مصادف شدن این ایام با افزایش قابل توجه تصادفات جاده ای است. فاجعه ای که رهبر انقلاب نیز از آن به عنوان «یکی از غصه‌های همیشگی» خود یاد کرده اند.

اخیرا دوستی تعریف می کرد که در دیدار با مدیر ارشد یک شرکت بیمه، از او خواسته است به جای تبلیغات بیهوده در فضای مجازی با حضور سلبریتی های نه چندان محترم و نصب بیلوردهای عریض و طویل در سطح شهر که دستاوردی جز پورسانت های کلان برای مدیران تبلیغات همان شرکت ندارد، هزینه های این بخش را صرف اصلاح چند نقطه حادثه خیز در جاده های پرخطر کند و برای این که تبلیغی هم کرده باشد، اسم شرکت بیمه اش را بر آن منطقه بگذارد.

پاسخی که دریافت کرده اما این بوده که اصلاح یک نقطه حادثه خیز را کسی نمی بیند، اما بیلبوردهای بزرگ سطح شهر را همه می بینند! و دیگر این که نتیجه اصلاح یک نقطه پرخطر چند سال دیگر مشخص می شود، اما نتیجه نصب بیلبورد و تبلیغات در فضای مجازی قبل از آغاز مشخص است!

واقعیت این است که تلفات و مصدومیت ها در تصادفات جاده ای فقط به خانواده بازماندگان از این حوادث زیان نمی رساند، بلکه صنعت بیمه پای ثابت این زیان هاست. بر اساس آمار پزشکی قانونی در نوروز سال ۱۳۹۵ تعداد ۷۵۶ تن در تصادفات نوروزی در جاده های کشور فوت کردند. همچنین تنها در سه روز اول تعطیلات نوروزی سال ۱۳۹۶ تعداد ۱۴۵ نفر در جاده های ایران کشته و ۲۹۵۰ نفر مجروح شدند.

هزینه ای که این کشته ها و مجروح ها بر صنعت بیمه تحمیل می کنند، چه در بخش دیه و هزینه های درمانی و چه در بخش کسانی که فاقد بیمه نامه شخص ثالث هستند و زیان آنها از طریق صندوق تامین خسارت های بدنی جبران می شود هم به اندازه خود تلفات قابل توجه است.

چقدر خوب بود که صنعت بیمه هم علاوه بر تلاش برای جبران خسارت ها، تلاشی برای جلوگیری از این «سوخت ملی» انجام می داد؛ امتحانش ضرری ندارد، شاید نتیجه مطلوبی حاصل شد.

* کد خبر: 7845

این را نیز بررسی کنید

شش ماه پرداخت حق بیمه بدون قرارداد برای مشترکان برق!

با وجود گذشت شش ماه از سال جاری، هنوز هیچ بیمه گری حوادث مشترکان خانگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *