یکشنبه , ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
خانه » بانک » حذف بستر USSD، همسویی با صنعت پرداخت الکترونیک بین الملل

حذف بستر USSD، همسویی با صنعت پرداخت الکترونیک بین الملل

حق شناس گفت: به دلایل متعدد اعم از ارتقاء سطح امنیت، حذف کاغذ، کاهش هزینه نیروی انسانی و … صنعت نظام پرداخت الکترونیک بین الملل، به سمت حذف بسترهای پرداخت در قالب کدهای دستوری USSD سوق داشته و حرکت می کند.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، چندی پیش بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران برای ارتقاء سطح امنیت و ایجاد روش های نوین پرداخت با ابزارهای متنوع، بخشنامه ای مبنی بر بسته شدن پرداخت های مالی از بستر USSD را ابلاغ کرد تا در مرحله اول اجرای این ابلاغیه، خرید شارژ بر این بستر از ۱۵ بهمن ماه محدود شود. به همین منظور هادی حق شناس کارشناس صنعت بانکداری یادآور شد: چشم اندازهای ترسیم شده مقام معظم رهبری در سال ۱۴۰۴، دولتی کاملا الکترونیک است.
وی ادامه داد: الکترونیکی شدن صنعت بانکداری کشور نیز از این قاعده مستثنی نبوده و سیاست ها باید بر اجرای چنین اصلی قرار گیرد.
این کارشناس صنعت بانکداری با مد نظر قرار دادن بخشنامه ابلاغی بانک مرکزی مبنی بر تغییر بستر پرداخت های الکترونیک و حذف کدهای دستوری افزود: این روند تکنیکال بوده و در حوزه بانک ، IT ، شبکه و.. گنجانده می شود. اما هر چه که باشد در امتداد روندهای پرداخت الکترونیک جهانی به شمار رفته و مطلوب ارزیابی می شود.
وی افزود: صنعت بانکداری دنیا به دنبال سیستمی است که در آن حذف کاغذ، کاهش هزینه نیروی انسانی و حذف ساختمان و شعبه قرار دارد.
حق شناس ادامه داد: صنعت بانکداری ایران نیز با اقداماتی همچون کاهش شعب، توسعه فرهنگ پرداخت الکترونیک و همین ابلاغیه حذف بستر USSD در مسیر سطح بین الملل قرار گرفته و قصد دارد با قوانین و سیاست های بین المللی همسو شود.
وی این اقدام را نه تنها همسویی با سطح بین الملل، بلکه رفع نیاز مردمی و تغییر فرهنگ مصرفی عنوان کرد و گفت: هرچند سخت ولی باید کار را آغاز کرده و به سرانجام رساند.
حق شناس بخشنامه اخیر بانک مرکزی را در جهت ارتقاء سطح امنیت پرداخت های الکترونیکی دانست و اعلام کرد: امنیت یک مزیت است که می تواند علاوه بر بازار داخلی، مشتریان خارج از کشور را نیز جذب کند.
این کارشناس مسائل پولی و مالی تاکید کرد: نظام بانکی ایران از منظر خدمات الکترونیکی و استاندارهای جهانی خود را با صنعت جهانی همسو نکرده و یکی از دلایلی که نتوانسته از فرصت پسابرجام استفاده کند همین نکته است.

وی گفت: بنابراین ارتقاء سطح امنیت، تغییر ذائقه و فرهنگ مصرفی مردم و ایجاد ابزارهای جایگزین مطلوب و کاربردی با حذف بستر USSD می تواند کارگشا باشد و حضور صنعت بانکداری ایران را در سطح بین الملل آسان سازد.

* کد خبر: 7680

این را نیز بررسی کنید

خدمات ارزی بانک آینده در دسترس مردم ایران

بانک آینده به‌منظور ارزش‌آفرینی برای مشتریان و ارائه خدمات شایسته‌تر، خدمات ارزی در قالب افتتاح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *