چهارشنبه , ۱۳ مهر ۱۴۰۱
خانه » ویژه » همراه اول، حریم خصوصی مشترکان را نقض کرد؟! + فیلم

همراه اول، حریم خصوصی مشترکان را نقض کرد؟! + فیلم

«همراه اول» در سایت خود برای مخاطبان این امکان را فراهم کرده که میزان بدهی هر یک از مشترکان را فقط با داشتن شماره تلفن آنها بدون هیچ مانعی مشاهده کنند!

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، در حالی که بدهی افراد به سازمان ها، بانک ها و یا اشخاص می تواند حریم خصوصی آنها تلقی شده و از اطلاعات محرمانه آنها باشد، همراه اول با در نظر گرفتن این امکان، احتمالا این حریم را نقض کرده است.

ماده ۲ بند دوم قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات اذعان دارد که هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد، مگر آن که قانون منع‌ کرده‌ باشد. بر اساس تاکید بند ج ماده یکم این قانون نیز، اطلاعات عمومی این گونه تعریف شده است: «اطلاعات غیرشخصی نظیر ضوابط و آیین‌نامه‌ها، آمار و ارقام ملی و رسمی، اسناد و مکاتبات اداری که از مصادیق مستثنیات فصل چهارم این قانون نباشد.»

این طور می توان استنباط کرد که به جز اطلاعات عمومی، دسترسی به سایر اطلاعات می تواند محرمانه تلقی شود. این موضوع را می توان از نحوه برخورد دو اپراتور دیگر نیز درک کرد.

هم اکنون ایرانسل و رایتل امکان مشاهده عمومی بدهی افراد را ایجاد نکرده اند، بلکه هر شخص می تواند با ورود به حساب کاربری خود، تنها با وارد کردن رمز و تایید هویت واقعی، صورتحساب خود را مشاهده و پرداخت کند.

سایت همراه اول در صفحه نخست، بخشی با عنوان خدمات مشتریان دارد که «مشاهده صورتحساب» زیرمجموعه آن قرار گرفته است. در این بخش، هر کاربر سایت می تواند با وارد کردن هر شماره تلفن همراه اول به راحتی میزان بدهی افراد در پایان دوره یا میان دوره را مشاهده و حتی آن را پرداخت کند!

فیلم زیر را مشاهده کنید:

 

در پی انتشار این گزارش، روابط عمومی همراه اول با خبرنگار ما تماس گرفت و توضیحاتی به این شرح ارائه کرد:

تا حدود یک سال پیش، مشترکان برای مشاهده میزان بدهی، ملزم بودند کد پستی مربوط به شماره تلفن همراه را وارد کنند. این روند، مورد اعتراض بسیاری از مشترکان قرار گرفته بود، چرا که بسیاری از آنها یا کد پستی خود را به یاد نداشتند و یا از محلی که زمان تحویل گرفتن شماره خود در آن مستقر بودند، نقل مکان کرده بودند. از سوی دیگر همراه اول نیز صرف میزان بدهی افراد را حریم خصوصی تلقی نمی کند، از این رو دسترسی افراد به این بخش از اطلاعات آزاد شد، اما دسترسی به جزئیات صورتحساب افراد فقط از طریق سامانه شخصی هر مشترک با ارائه رمز اختصاصی ممکن است.

* کد خبر: 7543

این را نیز بررسی کنید

ریسک بیمه «صادرات کالا»؛ برای آمریکا صفر، برای عراق و سوریه ۷ !

پایگاه خبری خرد و کلان – حمید رضا نصیری نژاد جدول پیوست آیین نامه شرایط عمومی …

یک دیدگاه

  1. دزدان همگی همراه این قافله اند
    دزد اول همراه همیشگی شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *