سه شنبه , ۱ تیر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » خیز جدی بانک ملی ایران برای ایجاد رونق در بازار مسکن

خیز جدی بانک ملی ایران برای ایجاد رونق در بازار مسکن

شورای پول و اعتبار بیش از دو سال پیش ضمن لغو انحصار اعطای تسهیلات خرید مسکن، موافقت کرد امکان پرداخت تسهیلات خرید و ساخت مسکن توسط همه بانک‌های دولتی و خصوصی از محل منابع خودشان فراهم شود.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، با وجود گذشت این همه مدت از مصوبه شورای پول و اعتبار، هنوز تنها روش تامین مالی برای خرید یا ساخت مسکن استفاده از تسهیلات بانک مسکن است.

در این شرایط غیررقابتی، مردم چاره ای به جز استفاده از این روش ندارند و مجبورند با سپرده گذاری یا از طریق خرید اوراق حق تقدم، بخشی از منابع لازم برای خرید یا ساخت مسکن را تامین کنند. با این حال خبرهای رسیده حاکی از این که است که بانک ملی ایران تصمیم دارد با ارائه طرحی، به ارائه تسهیلات بخش مسکن ورود کند.

آن طور که پیداست بانک ملی ایران قصد دارد طرح اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را با مبالغ متفاوت تر از آنچه در تسهیلات بانک مسکن دیده می شود عملیاتی کند.

این طرح می تواند بسیار کار آمد باشد، چون در حالی که وام مسکن رایج در مطلوب ترین حالت ممکن حداکثر نیمی از هزینه خرید مسکن را تامین می کند، استفاده از تسهیلات مسکن بانک ملی ایران بخش قابل توجهی از این فاصله را پر می کند.

طرح بانک ملی ایران مبتنی بر پرداخت تسهیلات به ازای سپرده گذاری است، اما بر خلاف روش های موجود نه تنها میزان تسهیلات پرداختی ضریبی از میانگین سپرده است، بلکه به اصل سپرده نیز سود تعلق می گیرد.

اجرای چنین طرحی می تواند تحولی جدی در بازار مسکن ایجاد کند. در شرایطی که رکود بازار مسکن فراگیر شده و افزایش نقدینگی بدون پشتوانه نیز می تواند تبعات تورمی داشته باشد، افزایش قدرت خرید مسکن راهکار خوبی برای ایجاد رونق اقتصادی خواهد بود.

* کد خبر: 7484

این را نیز بررسی کنید

بانک ملی ایران، کوه دماوند را پس گرفت!

تصویر «کوه دماوند» که چند سالی از روی کارت های نقدی بانک ملی ایران حذف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *