سه شنبه , ۱ تیر ۱۴۰۰
خانه » بانک » قیر تهاتری را از بودجه ۹۷ حذف کنید

قیر تهاتری را از بودجه ۹۷ حذف کنید

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خواستار تغییر در بحث تخصیص قیر تهاتری در بودجه سال۹۷شد و گفت: با توجه به رانت های پنهانی که با ارائه حواله های قیر تهاتری ایجاد شده است بهتر است دولت برای مبارزه برای این تبصره بودجه تصمیمی جدید اتخاذ کند.
به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، فریدون حسنوند گفت: متاسفانه براساس یک رویه غلط هرساله در تبصره بودجه، دولت وزارت نفت را موظف به تخصیص میزانی از قیر تولید کارخانه های کشور تحت عنوان قیر تهاتری به چند وزارتخانه دولتی می کند که این امر موجب ایجاد رانت های پنهان در بازار قیر شده و حتی منجر به تعطیلی برخی از کارخانه های قیر کشور شده است.
رییس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به قانون بودجه سال ۹۷ تاکید کرد: متاسفانه در بودجه ۹۷ برعکس تصور که دولت باید این رانت پنهان را حذف می کرد و یا حداقل از میزان آن می کاست برعکس عمل کرد و با افزایش دو برابری میزان قیر تهاتری در بودجه رسما تیشه به ریشه کارخانه های تولید کننده قیر زد .
حسنوند ادامه داد:با تخصیص ۴ میلیون تن وکیوم باتوم به عنوان قیر تهاتری به چند وزارتخانه دولتی که در راس آنها وزارت راه و شهرسازی است برخی کارخانه داران با دست یابی به رانت های خاص تنها مصرف کننده حواله های دولتی شده و با فروش حواله های قیر در بازارصادراتی هم بازار صارداتی قیر ایران را دچار تزلزل کرده اند و هم موجب شده اند کارخانه های زیادی در کشور به دلیل نداشت مشتری و توان رقابت در این بازار خاص تعطیل شوند.
وی با استناد به آماری که از سوی اتحادیه صادرکنندگان قیر منتشر شده است تاکید کرد:تا کنون ۷۰ درصد کارخانه های تولید کننده قیر کشور براثر رانت پنهان موجود در حواله های قیر تهاتری تعطیل شده اند.
حسنوند همزمان با ارائه بودجه با انتقاد از رویه دولت در تخصیص قیر تهاتری تاکید کرد: دولت باید در بودجه ۹۷ با توجه به الزامات حمایتی از تولید داخل با حذف و یا کاهش میزان قیر تهاتری موافقت کند تا شاید با این روش بتوان از تولید داخل حمایت کرده و به کارخانه های تعطیل شده امکان بازگشت به فضای رقابتی را داد .
رییس کمیسیون انرژی مجلس خاطر نشان کرد : رانت پنهانی که در بازار قیر تهاتری ایجاد شده است هم تولید کننده های داخلی را متضرر کرده است و هم بازار صادراتی ایران را تحت تاثیر قرار داده است .

* کد خبر: 7421

این را نیز بررسی کنید

مدیرعامل بانک ملی ایران

حرکت پرقدرت بانک ملی ایران در پیاده سازی سیاست‌های کلی خانواده

مدیرعامل بانک ملی ایران با اشاره به سیاست‌های کلی خانواده ابلاغی مقام معظم رهبری که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *