جمعه , ۴ تیر ۱۴۰۰
خانه » ویژه » موتورسیکلت سوارها بیمه نامه شخص ثالث نمی خرند، چون…

موتورسیکلت سوارها بیمه نامه شخص ثالث نمی خرند، چون…

حمید رضا نصیری نژاد پایگاه خبری خرد و کلان

به گفته مدیرعامل صندوق تامین خسارت های بدنی، از ۱۱ میلیون دستگاه موتورسیکلت پلاک شده در کشور، تنها یک میلیون دستگاه بیمه نامه شخص ثالث دارند. علت این ماجرا چیست؟

در حالی که با ابلاغ بیمه مرکزی طی دو مرحله جریمه نداشتن بیمه نامه شخص ثالث موتورسیکلت ها بخشیده شد تا تشویقی برای دارندگان این وسیله نقلیه باشد، اما اطلاعات موجود نشان می دهد مالکان تنها حدود ۶۶۰ هزار دستگاه موتورسیکلت از این طرح استقبال کردند و بقیه موتورسواران همچنان بدون بیمه نامه تردد می کنند.

اما چرا مالکان موتورسیکلت ها از خریدن این بیمه نامه اجتناب می کنند؟ بر اساس جدول حق بیمه شخص ثالث سال جاری، دارنده یک موتورسیکت باید حداقل ۱۸۸ هزار تومان برای موتور سیکلت گازی و حداکثر ۲۵۳ هزار تومان برای موتورسیکلت های دوسیلندر که بیشترین استفاده را دارد، بپردازد.

استدلال مالکان موتورسیکلت برای نخریدن بیمه نامه شخص ثالث، مقایسه حق بیمه با قیمت موتورسیکلت است. مقایسه ای ساده میان این دو عدد نشان می دهد که در برخی موارد، حق بیمه شخص ثالث موتورسیکلت، برابر با نصف قیمت خود موتورسیکلت است و طبیعتا مالک آن در چنین شرایطی از خریدن بیمه نامه خوددداری می کند.

گرچه استدلال این عده درست نیست و حق بیمه نباید با قیمت موتورسیکلت، بلکه باید با نرخ دیه مقایسه شود تا اهمیت آن مشخص شود، اما با این حال دست کم ۱۰ میلیون نفر مالک موتورسیکلت در کشور با همین استدلال، در حال ترددند و جان دیگران را به خطر می اندازند.

* کد خبر: 7085

این را نیز بررسی کنید

از یک خانه، چند بار حق بیمه اجباری می گیرید؟!

در حالی بر اساس ماده ۴ قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی، قرار است …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *