یکشنبه , ۹ آذر ۱۳۹۹
خانه » بانک » دیدگاه حقوق بشری بطحایی درباره‌ «حق تحصیل کودکان مهاجر در ایران»

دیدگاه حقوق بشری بطحایی درباره‌ «حق تحصیل کودکان مهاجر در ایران»

سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش همزمان با اول مهر و بازگشایی مدارس گفت: هر کودک و نوجوانی که در سن تحصیل است باید بتواند از آموزش‌های لازم برخوردار بشود و خودش را برای زندگی در فردای جامعه آماده کند.

به گزارش پایگاه خبری خرد و کلان، وزیر آموزش و پرورش، درباره‌ی طرح ثبت‌نام از دانش‌آموزان افغان و پاکستانی در مدارس ایران به خبرنگار «پرشیادایجست» گفت: این اقدام وظیفه نظام آموزش و پرورش کشوری است که معتقد است هر کودک و نوجوانی صرف نظر از ملیت، دین و طبقه اجتماعی خود باید به تحصیل ادامه دهد؛ تحصیل همانند اکسیژنی که برای هر موجود زنده‌ای ضروری و برای هر فردی حیاتی است.

او درباره‌ی این که «این اقدام چه تاثیری می‌تواند بر روابط ایران با سایر کشورها در زمینه‌ی حقوق بشر بگذارد؟»، گفت: این وظیفه، برای نظام آموزش و پرورش بر روابط ایران با سایر کشورها تاثیر مثبتی خواهد گذاشت و باور و تلقی درستی از باور و فرهنگ ایرانی بوجود خواهد آورد.

سیدمحمد بطحایی، درباره‌ی دلیل پرداختن به موضوع حق تحصیل رایگان مهاجران گفت: این اصل تربیتی، هم ریشه در آموزه‌های دینی ما و هم در فرهنگ ایرانی ما دارد و آن این که هر کودک و نوجوانی که در سن تحصیل است، باید بتواند از آموزش‌های لازم برخوردار بشود و خودش را برای زندگی در فردای جامعه آماده کند.

او در پاسخ به این که «آیا هماهنگی این اقدام بر عهده‌ی وزارت آموزش و پرورش به تنهایی بوده است؟»، گفت: هماهنگی با سایر دستگاه‌هایی که به نوعی در هماهنگی با اتباع خارجی ذی مدخل هستند ضروری است و وزارت آموزش و پرورش به عنوان یک دستگاه حاکمیتی نمی‌تواند بدون هماهنگی با این دستگاه‌ها کاری را انجام دهد؛ آن دستگاه‌هایی که با اتباع خارجی در ارتباط هستند، حق تحصیل دانش‌آموزان را باور دارند و همکاری لازم را مبذول می‌دارند.

وزیر آموزش و پرورش که خودش سالها معلم بوده و سرپرستی وزارت آموزش و پرورش را نیز بر عهده داشته است، حالا به عنوان وزیر در آستانه حضورش در دولت، ثبت‌نام ۳۷۰ هزار دانش‌آموز افغان و پاکستانی را برای حضور در کلاس‌های درس، عملی کرده است. او قول داده است که حتی مهاجرانی که مدرک هویتی هم ندارند، می‌توانند درسشان را در مدارس ایران ادامه دهند.

* کد خبر: 6999

این را نیز بررسی کنید

ایران زمین

افزایش قابل توجه وصول مطالبات غیرجاری در بانک ایران زمین

بانک ایران زمین توانسته است با اعمال سیاست های کنترلی و افزایش تحرک در حوزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *