یکشنبه , ۱۶ بهمن ۱۴۰۱
خانه » ویژه » بانک سرمایه بیش از مشتریان، به کارکنان خودش تسهیلات داد + سند

بانک سرمایه بیش از مشتریان، به کارکنان خودش تسهیلات داد + سند

اطلاعات منتشر شده درباره نحوه عملکرد بانک ها در حوزه قرض الحسنه، نشان دهنده رفتار عجیب و غریب بانک سرمایه است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری خرد و کلان، عملکرد نظام بانکی در حوزه قرض الحسنه و سهم کارکنان بانک ها از این تسهیلات، موضوعی است که چندی پیش برخی نمایندگان مجلس بر روی آن تمرکز کرده و به عنوان یکی از نقاط مبهم در عملکرد نظام بانکی از آن یاد کردند. آنها معتقد بودند بانک ها بخش زیادی از منابع قرض الحسنه را به کارکنان خودشان تخصیص می دهند.

در این میان اما رفتار بانک سرمایه بسیار محل تامل است. «سرمایه» تنها بانکی است که بیش از مشتریان، به کارکنان خودش تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کرده است. کل تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده توسط بانک سرمایه در این مدت ۲۸۸٫۲ میلیارد ریال بوده، در حالی که تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده به کارکنان این بانک ۲۹۸٫۶ میلیارد ریال بوده است.

این وضعیت نشان می دهد نسبت تسهیلات قرض الحسنه پرداختی به کارکنان بانک سرمایه در پایان اسفند ۱۳۹۴ به کل تسهیلات قرض الحسنه این بانک ۱۰۴ درصد بوده است!

مقایسه این عدد با نسبت ۴۰ درصدی کل نظام بانکی بسیار قابل توجه است و زمانی جالب تر می شود که بدانیم چنین نسبتی در بانک قرض الحسنه مهر ایران ۳ درصد و در بانک قرض الحسنه رسالت تنها یک درصد است.

به صورت طبیعی، بانک ها بخشی از منابع قرض الحسنه خود را برای پرداخت تسهیلات به کارکنان استفاده می کنند، اما این که در بانک سرمایه مجموع تسهیلات پرداختی به کارکنان بیش از کل منابع قرض الحسنه است، نشان می دهد احتمالا از سایر منابع در این بخش هزینه شده است.

گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس شواری اسلامی آن را منتشر کرده حاکی از این است که در برخی بانک ها از جمه کارآفرین، سامان، اقتصاد نوین، آینده، سینا و ایران زمین، اصولا منابع قرض الحسنه موجود در بانک برای پرداخت تسهیلات به کارکنان مورد استفاده قرار نمی گیرد.

جدول مربوط به گزارش عملکرد بانک ها در پرداخت تسهیلات قرض الحسنه را می توانید در اینجا صفحه ۳۳ بخوانید.

* کد خبر: 6584

این را نیز بررسی کنید

حقوق و مزایای مدیران شرکت های بیمه افشا خواهد شد

ماده ۴۲ دستورالعمل حاکمیت شرکتی شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *